Nagroda KONECKIEJ GLORIETTY 2017 w dziedzinie Kultury dla Wydawnictwa ARSLIBRIS Biblioteki Publicznej w Końskich!

DSC_3028 (Large) DSC_3005 (Large)W drugim dniu obchodów miejskiego święta Dni Końskich 2017 wręczono nagrody GLORIETTA ROKU 2017. Z dumą informujemy, że w tegorocznej edycji nagród statuetkę w dziedzinie Kultury otrzymało wydawnictwo Arslibris działające przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie. Nagrodę z rąk burmistrzów oraz kapituły odebrali przedstawiciele Wydawnictwa: Jolanta Milczarek, Mariola Nowak, Łukasz Makuch oraz dyrektor Biblioteki Publicznej MiG Końskie Dariusz Kowalczyk. Dziękujemy czytelnikom i mieszkańcom za zainteresowanie naszymi książkami!

Działalność wydawnictwa w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie.

Wydawnictwo Arslibris w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie powstało w celu wydania książek z archiwum żołnierzy Armii Krajowej okręgu kielecko-radomskiego, jednak wkrótce przerodziło się w szybko rozwijające się przedsięwzięcie, dzięki któremu udostępniono mieszkańcom ciekawe szczegóły historii regionu w postaci profesjonalnie wydawanych książek historycznych. Wydawnictwo włączone jest w struktury Biblioteki. Powołano je do życia w 2004 r. Premierowa książka pod tytułem „Mieszkańcy Końskich w Kampanii Wrześniowej” ukazała się w 2004 r. i zainicjowała serię „Końskie. Szkice historyczne”.

Wkrótce po premierze pierwszej książki okazało się, że archiwum kombatantów wystarczy na kilka kolejnych pozycji, a wieść o powstaniu wydawnictwa uruchomiła inicjatywy twórcze mieszkańców. Wydawane przez Bibliotekę książki z serii „Końskie i Powiat Konecki 1939-45” pomagały ukazać we właściwej perspektywie działania konspiracyjne i tworzenie się zbrojnego ruchu oporu, a w konsekwencji silnych i groźnych dla okupanta oddziałów oraz zgrupowań Armii Krajowej na Kielecczyźnie. Opierały się na bogatej dokumentacji i porządkowały informacje o wojennej konspiracji. Powoływały się na relacje świadków, oryginalne dokumenty, a czasem w całości zbudowane były z opowieści naocznych świadków i uczestników potyczek, bitew i ważnych wydarzeń z czasów wojny. Kontynuacja wydawania książek dotyczących historii regionu oraz monografii miejscowości spotyka się z uznaniem środowiska i wdzięcznością czytelników naszego miasta i Powiatu Koneckiego, a także wielu czytelników zamieszkałych w kraju i za granicą.