Obchody Koneckiego Września 2016 w Bibliotece Publicznej w Końskich

Uroczyste obchody samorządowego święta Konecki Wrzesień zainaugurowała w piątek 2.09.2016 r. prelekcja dr Marka Jedynaka zatytułowana „Cichociemni na Ziemi Koneckiej”. Prelegent jak zwykle zaciekawił licznie zgromadzoną publiczność nowymi interesującymi faktami, które często przy okazji koneckich obchodów po raz pierwszy zostają zaprezentowane lokalnej społeczności, zainteresowanej historią regionu.

DSC_3256 (Large)Po prelekcji odbyła się konecka premiera filmu „Dewajtis” w reżyserii Anny Kuśmierczyk. Film opowiada o ostatnim żyjącym żołnierzu „Robota”, Stanisławie Janiszewskim. Po projekcji rozpoczęła się dyskusja z udziałem reżyserki, producentki filmu, Marka Jedynaka jako konsultanta i Andrzeja Zdunka, inicjatora pokazu.

DSC_3261 (Large)DSC_3266 (Large) DSC_3268 (Large) DSC_3270 (Large)Drugi dzień obchodów Koneckiego Września w Bibliotece rozpoczęła premiera nowej pozycji bibliotecznego wydawnictwa „Arslibris”. Tegoroczna nowość to książka autorstwa Natalii i Zuzanny Staciwy pt. „Wojenne i powojenne losy Polaków. Na podstawie wspomnień naszych dziadków”. Młode autorki są jeszcze koneckimi licealistkami. Spisały wspomnienia swoich dziadków, babci sybiraczki i dziadka żołnierza Armii Krajowej. W wyniku tego postała ciekawa książka obrazująca losy polskich rodzin pod niemiecką i sowiecką okupacją. Ukazuje ona także tułaczkę ludności polskiej w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu. Podczas premiery książki obecni byli bohaterowie książki, czyli babcia Danuta Babicka i dziadek Aleksander Babicki, przez co opowieści dwóch wnuczek o ich dramatycznych losach miały wyjątkowo wzruszający przebieg.

DSC_3302 (Large) DSC_3303 (Large) DSC_3305 (Large) DSC_3306 (Large) DSC_3309 (Large) DSC_3311 (Large)Na zakończenie bibliotecznej uroczystości rozdano nagrody laureatom I Gminnego  Konkursu Historycznego pn „PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘĆ – W HOŁDZIE BOHATEROM”.

DSC_3314 (Large)