Opowieści Marzeny Kądzieli o Iranie

DSC_0013 (Medium)W czwartkowy wieczór (04.12.2014) konecka Biblioteka zorganizowała ostatnie już w bieżącym roku spotkanie z cyklu opowieści podróżniczych. Bohaterką wieczoru była Marzena Kądziela opowiadająca o swoich wrażeniach z podróży do Iranu.

Prelekcja dziennikarki „Echa Dnia” i znanej podróżniczki była jak zwykle bardzo ciekawa. Ponad godzinna opowieść przykuła uwagę tłumnie zebranej publiczności. Opowiadała o historii Persów, upadku ich cywilizacji oraz o późniejszych losach tego kraju, miotanego między fałszywie pojętą nowoczesnością szacha i radykalizmem ajatollahów. Marzena Kądziela opowiadała o podróży poprzez pustynie i góry Iranu, śladami cywilizacji perskiej oraz szlakiem ciekawych zabytków architektury sakralnej tego kraju. Szlak wyprawy wiódł poprzez Sziraz, Persepolis, Teheran.

Zgromadzeni na spotkaniu bibliotecznym goście mogli zapoznać się z kłopotami życia w kraju uformowanym przez dwie skrajnie różne rewolucje obyczajowe: wpierw świecką za czasów szacha Rezy Pahlaviego, a później radykalnie religijną od czasów Chomeiniego aż do czasów współczesnych.

Na zakończenie spotkania autorka przygotowała poczęstunek złożony z popularnego napoju jogurtowego z Iranu i owocowych przekąsek.