Seminarium dla bibliotekarzy – na patriotyczną nutę

DSC_3940 (Large)

Kolejne seminarium organizowane przez konecką Bibliotekę pełniącą funkcję Biblioteki Powiatowej zbiegło się w czasie z Narodowym Świętem Niepodległości. Stąd też w programie znalazły się akcenty historyczne i artystyczne, nawiązujące do 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prelekcję na temat roli mieszkańców Ziemi Koneckiej w procesie tworzenia się polskiej państwowości wygłosiła dr Izabela Bożyk. Temat jej prezentacji brzmiał: „Konecczanie w latach Wielkiej Wojny 1914-1918 i ich wkład w walce o niepodległość”.

Bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej i analizy zawartości najpopularniejszych czasopism dla dzieci i młodzieży przedstawiła zebranym na seminarium bibliotekarzom instruktorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach Małgorzata Winkler.

Korzystając z okazji spotkania z szerokim gronem bibliotekarzy powiatowych oraz władzami, dyrektor BPMiG Końskie Dariusz Kowalczyk dokonał podsumowania realizacji zadania pn. „Poprawa estetyki oraz funkcjonalności BPMiG Końskie poprzez zakup nowego wyposażenia”, dofinansowanego ze środków MKiDN w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. W wyniku realizacji tego zadania Biblioteka wzbogaciła się o nowe meble, urządzenia elektryczne i sprzęt elektroniczny o łącznej wartości 320 000 zł.

Na zakończenie spotkania wystąpił kwintet wiolonczelowy złożony z byłych uczennic Ewy Kucypery, nauczycielki muzyki, dzięki której amatorki z dużą pasją muzyczną mogą pielęgnować swoje muzyczne pasje także wiele lat od ukończeniu szkoły. Kwintet przedstawił interpretacje pieśni patriotycznych oraz  liryczne utwory  w tonacji nostalgicznej. Skład zespołu: Ewa Kucypera, Ewa Szczepanik, Halina Obratańska, Izabela Pargieła, Urszula Jasińska, a na klawiszach akompaniowała im Magdalena Rak.