Spotkanie DKK – Listopad 2016 r.

W dniu 17.11.2016 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce Oksany Zabużko pt. „Muzeum porzuconych sekretów”.

Wypowiedzi uczestników :

„Książka zawiera długie skomplikowane zdania, pełne wtrąceń, dużo przymiotników, metafor. To powoduje, że jest trudna w odbiorze”

„Czytając zwracałam uwagę na dowcipy : np. dlaczego w  sklepach nie ma mięsa? – bo do socjalizmu idziemy siedmiomilowymi krokami, a zwierzęta nie nadążają”

„Gdy czytelnik przeczyta powieść do końca, to odkrywa pewne tajemnice, o których bohaterowie bezpośrednio nie mówią”

„Oksana Zabużko chciała przybliżyć współczesną historię Ukrainy, bo to państwo nie ma innej”

„Autorka stwierdza, że największe tragedie w historii Ukrainy (wielki głód, Holocaust, wywózki na Sybir ) są winą tylko i wyłącznie totalitaryzmu, a nie Rosji”

Recenzje czytelników :

„Język powieści Oksany Zabużko jest elastyczny, bogaty w idiomy rosyjskie i zwroty mowy potocznej.

W powieści o wątkach psychologicznych, historycznych, obyczajowych – opowiada autorka o Ukrainie okupowanej przez Polaków, Niemców, Sowietów. Banderowcy to partyzanci walczący o wolną Ukrainę. Tu cytat: „lato roku pańskiego czterdziestego siódmego, kiedy przeciwko naszemu ruchowi zjednoczyły się służby specjalne ZSRR, Polski i Czechosłowacji… „ (str. 396)

Zabużko pisze także o pracy w telewizji kijowskiej, a także o miłości. O miłości wiernej, rozumnej.”

Irena Wróbel

DSC_4020DSC_4032