Spotkanie DKK – Styczeń 2018 r.

W dniu  11.01.2018 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce  Maryli Szymiczkowej pt. „Tajemnica Domu Helclów”

Wypowiedzi uczestników:

„Pierwsze moje wrażenie po rozpoczęciu czytania – główna bohaterka to Dulska, tylko młodsza i inteligentniejsza”

„Autorzy bardzo przejęli się szczegółowością, Opisali kilka najważniejszych wydarzeń (otwarcie teatru, pogrzeb Jana Matejki) rozgrywających się w Krakowie w 1893 roku”

„Bohaterowie w większości mają nie polskie nazwiska. Jednym z wyjątków  jest Alfons Fikalski, którego postać skojarzyła mi się z serialem  „Z biegiem lat, z biegiem dni”

„Powieść jest początkiem serii kryminałów z Zofią Szczupaczyńską jako detektywem. Chętnie przeczytam następne”

„Po przeczytaniu zastanawiałam się, czy autorom chodziło o napisanie kryminału, czy o pokazanie Krakowa. Myślę, że udało im się to zgrabnie połączyć”

„Zofia Sczupaczyńska dbała przede wszystkim o karierę męża, prowadziła działalność charytatywną i starała się pokazywać w towarzystwie elit Krakowa”

Recenzje czytelników:

„Autorzy „Tajemnicy Domu Helclów” drobiazgowo przygotowali się do odtworzenia Krakowa z roku 1893. Był to rok, w którym otwarty został Teatr – obecnie – im. Juliusza Słowackiego, zmarł Jan Matejko, żyli A, Asnyk, H. Siemiradzki, St, Wyspiański, T Żeleński, a namiestnikiem Galicji był K. Badeni.

Zabawnie przedstawiono dulszczyznę mieszczaństwa krakowskiego. Drażniło mnie jednak wścibstwo – śledztwo, prowadzone przez profesorową Szczupaczyńską”

Irena Wróbel

DSC_0622DSC_0627