Spotkanie DKK – Wrzesień 2015

W dniu 17.09.2015 r. w Czytelni BPMiG Końskie odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książkach : „Czytelniczka znakomita” Alana Benneta i „Droga do Los Angeles” Johna Fante.


Wypowiedzi uczestników o książce „Czytelniczka znakomita” :
„Moja pierwsza myśl podczas czytania była taka – niełatwo jest być królową”
„Cały dwór uważał, że czytanie może być niebezpieczne”
„Na dworze królowej wszystko jest z góry ustalone i najdrobniejsze zmiany nie są dobrze widziane”
„Książka zawiera dużo mądrych cytatów np. ”Życia nie można włożyć między książki, trzeba je tam znaleźć”

Recenzje czytelników :
Tytułowa bohaterka książki Alana Benneta, jest nie tylko „czytelniczką znakomitą”, jest królową Wielkiej Brytanii – Elżbietą II.
Książka napisana dowcipnie, w pogodnym nastroju – jest przede wszystkim pochwałą czytelnictwa. Pochwałą czytania i korzyści płynących z tegoż czytania. „Czytanie łagodzi obyczaje” – stwierdza Jej Wysokość. „Książki nie zabiegają o czytelnika, jest im obojętne, kto je czyta”. „Książki budują demokratyczną wspólnotę, literatura to republika”
Irena Wróbel
”Cały urok czytania, myślała, tkwił w pewnej obojętności książkowej materii: literatura ma w sobie coś wyniosłego. Książki nie zabiegają o czytelnika, jest im obojętne, kto je czyta. Dla nich wszyscy czytelnicy są równi, nie wyłączając jej samej. Książki budują demokratyczną wspólnotę, pomyślała, literatura to republika…”.”…Książki nie wdzięczą się do czytelników, nie dzielą ich na gorszych i lepszych…”.”…na tych stronach, między okładkami mogła przechadzać się incognito…”.To tylko kilka cytatów z „Czytelniczki znakomitej” Alana Bennetta. Ta opowieść, trochę zabawna, trochę smutna i trochę refleksyjna pokazuje jak zmienia się człowiek pod wpływem książek, jak dojrzewa, jak zaczyna na nowo odkrywać świat i ludzi…jak odkrywa samego siebie. A bycie królową wcale nie jest takie fajne.
Aneta Błotnicka
Wypowiedzi uczestników o książce „Droga do Los Angeles” :
„Moim zdaniem autor na stronie 201, sam wypowiedział się o swojej książce”
„Bohater nie wiedział o czym mówi. Myślał, że wszystko kręci się wokół niego. Wszystkich traktował z wyższością”
„Arturo myślał, że jest nadczłowiekiem, a tak naprawdę jest przeciętnym , głupim chłopakiem”
„Literatura przy której nie trzeba wysilać szarych komórek”

Recenzje czytelników :
Według wydawcy – Arturo Bandini jest alter ego Johna Fantego. Powieść „Droga do Los Angeles” nie była wydana za życia autora. Prawdopodobnie była zbyt bulwersująca w latach trzydziestych. Według mnie, ta książka jest obecnie także bulwersująca. Arturo nie jest zbuntowanym nastolatkiem – jest paranoikiem. Jest entuzjastą filozofii Nietzschego, Weltanschauung Hitlera, komunizmu i ZSRR. Gardzi katoliczkami – matką i siostrą, gardzi współpracownikami meksykańskimi i filipińskimi. Okradając matkę, wyrusza do Los Angeles – jak sam określa, jako „artysta i niekwestionowany twórca”.
Irena Wróbel

To „wyjątkowa” książka, ponieważ na str.201 jest jej najlepsza recenzja : „…Do kitu. Ta książka nie była dobra. Zdawała się jakaś taka rozwlekła, za dużo w niej było słów. Okazała się wręcz niestrawna. Miała być świetna, ale mi taka nie wyszła. Była denna. Gorzej, kompletna chała…..Najgorsza szmira, jaką czytałem…”.Nic dodać, nic ująć.
Aneta Błotnicka

SONY DSCSONY DSC