Wernisaż wystawy fotograficznej „Na szlaku Staropolskiego Okręgu Przemysłowego”

DSC_5843 (Large)

W ramach tegorocznego XIV Tygodnia Bibliotek oraz z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w naszej Bibliotece otwarta została wystawa będąca efektem pleneru zorganizowanego w Sielpi w 2016 roku, w ramach IX Międzynarodowych Plenerowych Spotkań Fotograficznych „Wschód-Zachód”. Organizatorów pleneru reprezentował Dariusz Łaski, przedstawiciel Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego „Fcztery”. Wśród gości obecna była przewodnicząca Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Jadwiga Zielińska i Małgorzata Winkler z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Władze Powiatu reprezentowała Dorota Duda, członek Zarządu, a samorząd Miasta i Gminy Końskie burmistrz Krzysztof Obratański. W spotkaniu wzięli udział także koneccy uczestnicy pleneru: Zofia Turno, Wiesław Turno oraz Marian Klusek. W bibliotecznej galerii oraz w Centrum Informacji Turystycznej, które było współorganizatorem pleneru, zaprezentowano ponad 60 prac fotografików z różnych krajów.

Ciekawostką w trakcie wernisażu była część spotkania poświęcona prezentacji Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Dokonał jej dyrektor Maciej Chłopek, który zaprezentował ciekawe prace wykonane XIX-wieczną techniką mokrego kolodionu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się projekcja filmu „Huta sprzed 100 lat” z 1957 roku o zakładzie w Maleńcu. Dyrektor zaprezentował także odnalezione w archiwach fotografie z ostatnich lat działalności zakładu.

Wystawę w bibliotecznej galerii będzie można odwiedzać do połowy sierpnia 2017 r.