Wystawa fotografii Zbigniewa Woźniaka „Czarna Konecka” w galerii Biblioteki

W czwartek 8 maja, z okazji inauguracji Tygodnia Bibliotek 2014, w Galerii Biblioteki Publicznej w Końskich odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Czarna Konecka”, połączony z promocją ciekawego albumu fotograficznego pod tym samym tytułem.
Autor fotografii, Zbigniew Woźniak jest mieszkańcem naszego Powiatu i zarazem wielkim pasjonatem fotografii przyrodniczej. Jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach. Jego wystawy fotografii ornitologicznej pokazywane były w wielu galeriach na terenie całej Polski. Także w Bibliotece Publicznej w Końskich pokazywaliśmy już w 2010 roku znakomite fotografie ptaków na wystawie „Obok nas…”.
Tym razem zaproponowaliśmy ekspozycję nietypową dla tego autora, bo ukazującą pejzaże i nastrojowe fotografie rzeki, która jest symbolem Ziemi Koneckiej. Czarna Konecka nazywana jest najbardziej zapracowaną rzeką Polski, bo napędzała w przeszłości fabryki, młyny i tartaki Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale także napełniała stawy rybne hodowców z okolicznych miejscowości.
Dawniej silnie „uprzemysłowiona”, później niszczona i zatruwana przez rozwijający się przemysł ciężki, obecnie znów staje się czysta i dzika, z powracającymi do niej unikalnymi gatunkami zwierząt.
Wystawie towarzyszy wydana niedawno książka „Czarna Konecka” z tekstem Mariana Sobonia, rysunkami Wojciecha Stefańczyka i fotografiami Zbigniewa Woźniaka. Stroną graficzną zajął się Jarosław Chyra, znany już koneckiej publiczności grafik i autor albumu o Białowieży.
Prezentowane na wystawie w Bibliotece fotografie uzupełniają ten wyjątkowo starannie opracowany album przyrodniczy. Ukazują piękno Ziemi Koneckiej i zachęcają do zwiększenia wysiłków na rzecz ochrony przyrody i krajobrazu. Mamy nadzieję, że zarówno wystawa jak i znakomite wydawnictwo albumowe spełnią swoją promocyjną rolę, ukazując atrakcyjne tereny do wypoczynku i rekreacji.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC