Aktualności

Data dodania: 21.IX.2009

SPOTKANIE Z MIROSŁAWEM FIRKOWSKIM

W dniu 17 września br. w Bibliotece odbyło się spotkanie z Mirosławem Firkowskim ps. "Sławek", autorem książki pt. "Przez trzy kacety". Autor - uczestnik konspiracji, aresztowany w Końskich przez Gestapo 12 grudnia 1940 r., więzień obozów koncentracyjnych Auschwitz, Neuengamme, Bergen - Belsen, opowiadał o przeżyciach obozowych. W trakcie spotkania odbył się pokaz filmu "Dzień jak co dzień", zrealizowanego przez TV Katowice w oparciu o wspomnienia Mirosława Firkowskiego.

Data dodania: 21.IX.2009

Obchody KONECKIEGO WRZEŚNIA

W ramach obchodów Koneckiego Września '2009 zorganizowany został w Bibliotece Publicznej wieczór wspomnień, podczas którego odbyła się premiera książki Jana Zbigniewa Wroniszewskiego "Życie w ciekawych czasach", wydanej nakładem Wydawnictwa ARSLIBRIS. Uczestnicy spotkania dyskutowali o okupacyjnej rzeczywistości i wojennych losach konecczan. Wiele pytań związanych było z początkami KONECKIEGO WRZEŚNIA, dyskutowano również o przyszłości tej wyjątkowej imprezy. Spotkaniu towarzyszył kiermasz książek o tematyce regionalnej, w tym publikacji wydanych nakładem Wydawnictwa Arslibris.

Data dodania: 21.IX.2009

DNI KOŃSKICH '2009

W ramach obchodów Dni Końskich '2009 w Galerii Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż prac znanego fotografika Wiesława Turno. Na wystawie zatytułowanej "Dwadzieścia lat" eksponowany był dorobek artystyczny Autora, m.in. fotografie prezentujące krajobraz, architekturę oraz prace wykonane ulubioną techniką Wiesława Turno, jaką jest guma chromianowa. Uczestnikom spotkania zaprezentowano również nowe tytuły książek wydanych nakładem Wydawnictwa Biblioteki Publicznej w Końskich: "Dziedzictwo przeszłości" autorstwa Mariana Chochowskiego oraz "Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej", Agnieszki Werens. Kolejną atrakcją dla licznie zgromadzonej publiczności był występ zespołu folklorystycznego Vazina ze Słowacji, który na tarasie Biblioteki przedstawił swój program. Widzowie poddali się urokowi granych melodii ludowych i z aplauzem przyjęli występy a zachęceni przykładem burmistrza Obratańskiego oraz panującą atmosferą ruszyli do tańca.

Data dodania: 21.IX.2009

Wystawa ŚWIĘTOKRZYSKIE KRAJOBRAZY w Galerii ARSLIBRIS

W ramach X jubileuszowych KUŹNIC KONECKICH, zorganizowanych pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, odbyła się w Galerii ARSLIBRIS wystawa malarstwa "Świętokrzyskie krajobrazy - Ruda Pilczycka 2008". Widzowie mogli obejrzeć prace powstałe w czasie pleneru zorganizowanego w Rudzie Pilczyckiej przez Starostwo Powiatowe w Końskich oraz Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej w Kielcach. Wśród przybyłych gości byli posłowie oraz liczne grono samorządowców Województwa Świętokrzyskiego, wśród nich Starostowie tworzący "Ziemię Odrowążów", wójtowie i przedstawiciele jednostek organizacyjnych Powiatu Koneckiego, artyści a także mieszkańcy Końskich i powiatu koneckiego. Ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie i uznanie. Zainteresowani wydawnictwami o tematyce regionalnej odwiedzali również stoisko Biblioteki, gdzie odbywał się kiermasz książek.

Data dodania: 28.VII.2009

Centrum Informacji Turystycznej

Od 1 lipca br Miasto Końskie posiada swoje Centrum Informacji Turystycznej. Jego zadaniem będzie promocja walorów turystycznych gminy Końskie i powiatu koneckiego, w tym zbieranie i aktualizowanie bazy danych o atrakcjach turystycznych regionu, obiektach noclegowych i gastronomicznych. Centrum zajmować się będzie także prowadzeniem lokalnej strony internetowej, współpracą z instytucjami kultury, mediami, a także Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. Centrum powstało w ramach Kampanii Promocyjnej Województwa Świętokrzyskiego, projektu współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013, Działanie 2.3. ,,Promocja gospodarcza i turystyczna regionu". Wartość projektu to 7.3 mln złotych, dofinansowanie unijne - 80%, ilość podmiotów współfinansujących kampanię - 34 (członkowie ROT, w tym Gmina Końskie). W ramach projektu Biblioteka otrzymała na wyposażenie Centrum meble oraz sprzęt komputerowy, stojaki i materiały informacyjne. Przy Centrum działa także galeria.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00.

Centrum Informacji Turystycznej
26-200 Końskie, ul. Partyzantów 1
+48 41 372 90 88

Otwarcie CIT Otwarcie CIT Otwarcie CIT Otwarcie CIT

Data dodania: 29.VI.2009

Zanurzeni w przyrodzie 2009:: Regulamin konkursu

Data dodania: 26.VI.2009

Przedszkolaki w bibliotece

W dniu 19 czerwca br. Bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 3 w Końskich. Wysłuchały informacji o działalności Biblioteki oraz obejrzały eksponowane prace Adolfa Tomasika a także wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci uczestniczące w konkursie "Chronię i szanuję przyrodę". Sporo czasu mali goście poświęcili na zabawę z żółwiem Kubą.


Data dodania: 26.VI.2009

Nagrody dla laureatów konkursu plastycznego

W dniu 16 czerwca br. odbyło się wręczenie nagród dla laureatów miejsko-gminnego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pn. "CHRONIĘ I SZANUJĘ PRZYRODĘ". Konkurs, zainicjowany przez Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody działające przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Końskich, zorganizowany został przy współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie. Spośród prac zgłoszonych do konkursu komisje wewnątrzszkolne wyłoniły prace zakwalifikowane do etapu miejsko-gminnego - łącznie 30 prac.

Jury przyznało nagrody następującym uczestnikom:
Patryk Kałandyk (SP Stadnicka Wola) - I miejsce
Małgorzata Gorzewska (SP Rogów) - II miejsce
Daria Pol (SP Nr 1) - III miejsce

Decyzją JURY wyróżnienia otrzymali:
Aleksandra Wiaderna (SP Grabków); Aleksandra Gębska (SP Kazanów);
Weronika Makuch (SP Modliszewice); Marek Markiewicz (SP Modliszewice);
Sylwia Kucharska (SP Stadnicka Wola)

Wystawa prac konkursowych zorganizowana w Filii dla dzieci dostępna będzie dla zwiedzających do dnia 30 czerwca br.

Wręczenie nagród Wręczenie nagród Wręczenie nagród Wręczenie nagród

Data dodania: 26.VI.2009

IV gminny festiwal dziecięcych teatrzyków bibliotecznych STODOŁA '2009

W Dziebałtowie odbył się kolejny - czwarty - gminny festiwal dziecięcych teatrzyków bibliotecznych STODOŁA '2009. Ponownie w gościnnie otwartych wrotach starej stodoły swoje umiejętności aktorskie przedstawiły dzieci - czytelnicy i zarazem członkowie grup teatralnych działających przy poszczególnych filiach bibliotecznych. Małych aktorów, ich opiekunów i organizatorów szczególnie cieszył fakt, że wśród przybyłych gości byli ksiądz proboszcz Wiesław Szymkiewicz, burmistrzowie Krzysztof Obratański i Dariusz Kowalczyk, sekretarz gminy Maria Kucharska, radni: Barbara Zielińska oraz Andrzej Nowak a także Beata Zbróg - dyrektor szkoły w Dziebałtowie.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiło 8 grup teatralnych. Zespół z Filii dla dzieci w Końskich, działający pod kierunkiem Zofii Chochowskiej, zaprezentował program "Coś w głowie". Podopieczni Ewy Kobyłeckiej z Dziebałtowa przedstawili scenkę pt. "O niegrzecznej żabce, która mamy nie słuchała". Kolejną prezentacją była inscenizacja pt. "Jaś i Małgosia współcześnie", przygotowana przez grupę z Kazanowa, prowadzoną przez Annę Piotrowską. Dzieci z Modliszewic przygotowały, pod kierunkiem Kariny Dziuba, program "Nasza szkoła". Następnie widzowie obejrzeli inscenizacje: "Zielony Kapturek i siedmiu krasnoludków" - przygotowana przez dzieci z Filii w Nieświniu pod kierunkiem Barbary Swat ; "Sen Doroty", prezentacja przygotowana przez zespół z Filii w Pomykowie, działający pod kierunkiem Małgorzaty Lachowskiej oraz "Cztery zaklęcia", w wykonaniu grupy z Rogowa, której opiekunem jest Jolanta Piątkowska. Przegląd zamykał "Wiosenny teatrzyk ekologiczny", przygotowany przez podopiecznych Aliny Cholewa z Sokołowa.

Nie brakło akcentów podkreślających rolę czytania - w przerwach pomiędzy spektaklami zaproszeni goście czytali znane i lubiane utwory dla dzieci. Uczestnikom imprezy, zarówno małym aktorom jak i publiczności czytali: Krzysztof Obratański - Burmistrz Miasta i Gminy Końskie, Maria Kucharska - Sekretarz, Dariusz Kowalczyk - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, Beata Zbróg - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziebałtowie, radna Barbara Zielińska oraz Małgorzata Nowak z Dziebałtowa.

Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009
Stodoła 2009 Stodoła 2009

Wszyscy bawili się świetnie, gdyż panowała radosna atmosfera, na każdego uczestnika czekały okolicznościowe upominki i nie zawiodła pogoda.

Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009
Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009
Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009
Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009
Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009
Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009
Stodoła 2009 Stodoła 2009 Stodoła 2009

Data dodania: 23.VI.2009

Imprezy czytelnicze w Modliszewicach

Filia Biblioteki Publicznej działająca w Modliszewicach włączyła się w obchody "Tygodnia Kultury Języka Polskiego", zorganizowane w dniach 25 - 29 maja br. przez Szkołę Podstawową w Modliszewicach. W bogatym programie przygotowanym przez Szkołę nie zabrakło miejsca na spotkania i zajęcia prowadzone również przez pracownika Biblioteki Publicznej - panią Karinę Dziuba, która przygotowała i prowadziła ciekawe lekcje biblioteczne.
Modliszewice
Kolejne wrażenia i emocje wśród najmłodszych czytelników i mieszkańców Modliszewic budziły konkursy, gry i zabawy literackie, przygotowane przez Bibliotekę Publiczną w ramach FESTYNU RODZINNEGO, który odbył się w dniu 30 maja br. w Modliszewicach. "Łamańce językowe" i inne zabawy budziły wiele śmiechu, a konkursy i quizy stanowiły okazję do wykazania się znajomością literatury i zdobycia nagród.
Modliszewice
W filiach koneckiej Biblioteki Publicznej na bieżąco odbywają się spotkania organizowane pod hasłem CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Tym razem pani Karina Dziuba, pracująca w filii w Modliszewicach, była gościem w Szkole Podstawowej, gdzie spotkała się z uczniami wielu klas i czytała dla nich wybrane wiersze i bajki. Spotkania były bardzo sympatyczne, a kolejne będą miały miejsce w Bibliotece...
Modliszewice

Data dodania: 09.VI.2009

"My, uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy..."

To pierwsze słowa przyrzeczenia złożonego przez dzieci na uroczystości PASOWANIA NA CZYTELNIKA, która odbyła się 9 czerwca br. w Filii dla Dzieci BPMiG Końskie. Głównymi bohaterami tego dnia byli uczniowie kl. I "b" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich. W trakcie spotkania dzieci uzyskały podstawowe wiadomości o bibliotece, jej zadaniach i zbiorach oraz regulaminie wypożyczania. Po złożeniu przyrzeczenia każdy pierwszoklasista został "pasowany" na czytelnika przez panią Zofię Chochowską - bibliotekarza kierującego pracą Filii dla dzieci. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a następnie wypożyczyli pierwsze książki.

Pasowanie na czytelnika Pasowanie na czytelnika Pasowanie na czytelnika Pasowanie na czytelnika

Data dodania: 08.VI.2009

VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom /1 - 7 czerwca 2009/

Podczas VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Filii dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Końskich czytali zaproszeni goście...

5 czerwca
Gościem Biblioteki był pan Aleksander Kopański, instruktor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich, który zaprezentował swoje umiejętności aktorskie czytając wybrane bajki Iwana Kryłowa oraz fragment książki Joanny Olech "Dynastia Miziołków". Brawurowo przedstawiony fragment "Dynastii Miziołków" wzbudził uznanie i dużo radości wśród uczestników spotkania. Słuchając bajek Kryłowa dzieci podziwiały talent recytatorski i sztukę interpretacji zaproszonego Gościa. Na koniec spotkania dzieci otrzymały wskazówki jak uczyć się recytacji i deklamacji.

Aleksander Kopański Aleksander Kopański Aleksander Kopański Aleksander Kopański
Aleksander Kopański

Data dodania: 08.VI.2009

VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom /1 - 7 czerwca 2009/

Podczas VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Filii dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Końskich czytali zaproszeni goście...

4 czerwca
Zaproszenie do czytania przyjął pan Konrad Kamizela, wokalista i lider zespołu RED BRIDGE. Młodzież obecna na spotkaniu z wielką przyjemnością wysłuchała fragmentu "Konopielki" Edwarda Redlińskiego i wiersza Adama Mickiewicza "Rękawiczka" pięknie przeczytanego przez naszego Gościa. Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem interpretacji przedstawionych tekstów - gorącymi brawami wyrazili swoje uznanie dla Gościa za pełen ekspresji i kunsztu aktorskiego występ. Ponadto były liczne pytania dotyczące kariery muzycznej, prób literackich Gościa, jak również Jego sukcesów w konkursach recytatorskich.

fot. Wojciech Purtak
Konrad Kamizela Konrad Kamizela Konrad Kamizela Konrad Kamizela

Data dodania: 08.VI.2009

VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom /1 - 7 czerwca 2009/

Podczas VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Filii dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Końskich czytali zaproszeni goście...

3 czerwca
W tym dniu Biblioteka gościła przedstawicieli koneckiego Klubu Motocyklowego CZARNA FLOTA - panowie Andrzej Kosierkiewicz i Patryk Wrocławskie przeczytali dzieciom znane i lubiane utwory Aleksandra Fredry i Katarzyny Nowackiej. Po wysłuchaniu bajek dzieci zadawały liczne pytania dotyczące Klubu Motocyklowego i członkostwa w tym klubie. Wielką ciekawość wzbudziły motocykle, którymi przyjechali nasi Goście. Po zakończeniu spotkania były wspólne fotografie przed Biblioteką.

Czarna flota Czarna flota Czarna flota Czarna flota
Czarna flota

Data dodania: 04.VI.2009

Ewa Lipska spotkała się z czytelnikami Biblioteki Publicznej w Końskich

W dniu 2 czerwca br. gościem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie była wybitna poetka Ewa Lipska. Gorące słowa uznania dla twórczości Ewy Lipskiej wyraził ks. prof. Bonifacy Miązek, literaturoznawca i poeta, który poprowadził spotkanie i wygłosił słowo wstępne. Poetka czytała licznie zebranej publiczności swoje wiersze, mówiła o tajnikach warsztatu poetyckiego, opowiadała również o swoich zainteresowaniach i fascynacjach literackich i muzycznych oraz odpowiadała na licznie zadawane pytania. Ewa Lipska podbiła serca uczestników spotkania, dla których szczególnym momentem były zaślubiny miasta Końskie z twórczością poetki, dokonane przez burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, który nawiązał do tradycji pomieszczeń zaadaptowanych na potrzeby Galerii Arslibris i Centrum Informacji Turystycznej, stanowiących dawną siedzibę Pałacu Ślubów, gdzie odbywało się spotkanie. Wyrazem podziękowania dla Poetki za wspaniałe spotkanie i jego niepowtarzalną atmosferę były kwiaty i liczne brawa.

Spotkanie z Ewą Lipską Spotkanie z Ewą Lipską Spotkanie z Ewą Lipską Ewa Lipska
Spotkanie z Ewą Lipską Spotkanie z Ewą Lipską Spotkanie z Ewą Lipską
Spotkanie z Ewą Lipską Spotkanie z Ewą Lipską Spotkanie z Ewą Lipską Spotkanie z Ewą Lipską
Spotkanie z Ewą Lipską Spotkanie z Ewą Lipską Spotkanie z Ewą Lipską

Data dodania: 04.VI.2009

Spotkanie z Andrzejem Pedrycem

W dniu 25 maja 2009 roku Biblioteka Publiczna w Końskich gościła Andrzeja Pedryca, autora zbioru poezji "Ściernisko marzeń". Andrzej Pedryc mieszka na Węgrzech. Od 1983 r. zajmuje się genetyką, która zawsze go fascynowała. Obecnie kieruje Katedrą Genetyki i Hodowli Roślin na Uniwersytecie Corvinus w Budapeszcie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i książek naukowych, głównie w języku angielskim. "Ściernisko marzeń" to pierwszy tomik poezji Andrzeja Pedryca. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac malarskich Elżbiety Musiał, wzbogacających zbiór "Ściernisko marzeń". Gość Biblioteki wzbudził wśród młodzieży obecnej na spotkaniu wielkie zainteresowanie. Rozmowa z Autorem trwała jeszcze przed Biblioteką.

Spotkanie Pedryc Spotkanie Pedryc Spotkanie Pedryc Spotkanie Pedryc

Data dodania: 19.V.2009

Z wycieczką w Bibliotece

Majówka z książką - to powód dużego ożywienia w Filii dla dzieci. Wycieczka do Biblioteki stanowi nie lada atrakcję dla najmłodszych dzieci, które mogą obejrzeć wystawę książek, zwiedzić całą Bibliotekę, posłuchać o pracy bibliotekarzy a także obejrzeć rysunki i rzeźby Adolfa Tomasika, eksponowane w bibliotecznej galerii. Z tej bogatej oferty korzystają liczne grupy przedszkolne. Odwiedziły nas m.in. dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 oraz Przedszkola Samorządowego nr 7 w Końskich a także z przedszkoli w Gowarczowie i Kamiennej Woli. Ekspozycję prac artysty rzeźbiarza A. Tomasika "Twarze" oraz wystawę książek dla dzieci zatytułowaną "Kraina wyobraźni" można obejrzeć do końca maja br. Serdecznie zapraszamy! Na wszystkie dzieci czeka również sympatyczny i ciekawski żółw Kuba, który mieszka w Filii dla dzieci.

Z wycieczką w Bibliotece Z wycieczką w Bibliotece Z wycieczką w Bibliotece Z wycieczką w Bibliotece
Z wycieczką w Bibliotece Z wycieczką w Bibliotece Z wycieczką w Bibliotece

Data dodania: 19.V.2009

Dzień Strażaka i .... konkursy literackie w Kazanowie

W dniu 10 maja br. w Kazanowie odbyła się tegoroczna uroczystość z okazji obchodów Dnia Strażaka 2009, której organizatorami byli Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych i OSP Kazanów. Po oficjalnej części rozpoczęła się impreza plenerowa czyli... piknik artystyczny. Nie zabrakło akcentów związanych z biblioteką, i książką. Pani Anna Piotrowska - bibliotekarz z filii bibliotecznej w Kazanowie, była współprowadzącą gry i zabawy nie tylko dla młodych uczestników imprezy. Przygotowała wiele atrakcji, m.in. turnieje drużynowe, liczne konkursy, gry i zabawy. Wśród najmłodszych uczestników wiele emocji wzbudzały zarówno takie konkurencje jak wyścig z jajkiem na łyżce czy konkurs wymagający znajomości literatury. Zabawa była świetna, tym bardziej że dopisała pogoda a sponsorzy ufundowali liczne nagrody.

Konkursy literackie w Kazanowie Konkursy literackie w Kazanowie Konkursy literackie w Kazanowie Konkursy literackie w Kazanowie
Konkursy literackie w Kazanowie

Data dodania: 19.V.2009

Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem 12.05.2009 r.

Bibliotekarze z terenu powiatu koneckiego oraz zaproszeni goście uczestniczyli w interesującym spotkaniu autorskim. Gościem Biblioteki Publicznej w Końskich był Zbigniew Masternak - pisarz, dramaturg i scenarzysta filmowy. Młody autor opublikował w 2006 r. książki "Chmurołap" i "Niech żyje wolność", z których ta druga stała się bestsellerem. W 2008 r. wydał książkę "Scyzoryk", również szeroko komentowaną. Pisarz opowiadał o swoich doświadczeniach, inspiracjach, pracy twórczej i planach. W trakcie spotkania odbył się również pokaz filmu "Stacja Mirsk", do którego Zbigniew Masternak napisał scenariusz a także był współproducentem. Film otrzymał nagrodę Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym "KRAKFFA". To bardzo ciekawe i udane spotkanie zorganizowano w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.

Masternak w Końskich Masternak w Końskich Masternak w Końskich Masternak w Końskich
Masternak w Końskich

Data dodania: 14.V.2009

Wernisaż prac Adolfa Tomasika

W dniu 8 maja br. w Galerii Arslibris przy Bibliotece Publicznej w Końskich odbył się wernisaż prac Adolfa Tomasika. "Twarze" to tytuł wystawy zaproponowany przez Artystę. Określa on tematykę eksponowanych prac, które powstały w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Na wernisaż licznie przybyła publiczność, która gorącymi brawami wyraziła swoje uznanie dla Artysty. W trakcie spotkania można było uzyskać autograf, wykonać pamiątkowe zdjęcie oraz porozmawiać z twórcą.

Adolf Tomasik Adolf Tomasik Adolf Tomasik Adolf Tomasik

Data dodania: 24.IV.2009

Edukacja ekologiczna wśród najmłodszych czytelników

W dniu 23 kwietnia br. w Filii dla dzieci Biblioteki Publicznej w Końskich odbyło się spotkanie z wychowankami Przedszkola Samorządowego Nr 2. W programie spotkania była projekcja bajek edukacyjnych o tematyce ekologicznej, pogadanka oraz przyrodniczy mini konkurs. Tematyka spotkania nawiązywała do obchodzonego w dniu 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi (w bieżącym roku obchodzonego już po raz 38. na świecie i 18. w Polsce). Ponieważ 23 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki nie zabrakło w trakcie spotkania ciekawych informacji o książkach. Wzbudziły one szczególne zainteresowanie małych gości, gdyż bohater prezentowanej serii - znany i lubiany przez dzieci żółw Franklin - porównywany był z Kubą, sympatycznym żółwiem mieszkającym w Filii dla dzieci. Zabawy z Kubą sprawiły przedszkolakom wiele radości, a opisane przygody Franklina dzieci będą poznawały w ciągu najbliższych dni.

Biblioteka Końskie biblioteka Końskie biblioteka Końskie biblioteka Końskie

Data dodania: 22.IV.2009

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, nazywany w skrócie Międzynarodowym Dniem Książki lub Światowym Dniem Książki obchodzony jest 23 kwietnia na całej kuli ziemskiej. Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Światowy Dzień Książki po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku, decyzją UNESCO ogłoszono go Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie
szczególnie serdecznie zaprasza swoich Czytelników
oraz wszystkich chętnych do korzystania z usług Biblioteki.

Data dodania: 20.IV.2009

Tutaj mieszkam - lokator w Filii dla dzieci

W Filii dla dzieci, działającej w koneckiej Bibliotece, zamieszkał sympatyczny lokator, którym jest żółw Kuba. Kuba bardzo szybko się zadomowił i z niecierpliwością czeka na odwiedziny małych czytelników, z którymi ma nadzieję się zaprzyjaźnić.

Zamieszczamy niżej list od Kuby do dzieci, które są naszymi czytelnikami lub wkrótce nimi zostaną.

Cześć.
Jestem Kuba. Mieszkam w Filii dla dzieci w Bibliotece Publicznej w Końskich. Tu jest super... - tyle ciekawych książek, i czasopisma, i różne gry... i ciągle przychodzą czytelnicy. Mam nadzieję, że będę miał wielu przyjaciół wśród dzieci.
Pozdrawiam Was serdecznie i zapraszam do odwiedzin.
Kuba


Data dodania: 07.IV.2009

Akcja MOTOSERCE w Końskich

W sobotę, 4 kwietnia br., w całej Polsce odbyła się jednoczesna zbiórka krwi dla dzieci, zainicjowana i zorganizowana przez kluby motocyklowe zrzeszone w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Akcja MOTOSERCE objęła swoim zasięgiem zarówno duże miasta, jak i małe miasteczka. Biblioteka przyjęła zaproszenie koneckiej CZARNEJ FLOTY do wsparcia akcji i zorganizowała loterię książkową oraz kiermasz książek podczas imprezy odbywającej się w Końskich.


Data dodania: 01.IV.2009

Chronię i szanuję przyrodę

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie zapraszają uczniów klas IV - VI do udziału w konkursie pn. "Chronię i szanuję przyrodę". Dla zwycięzców atrakcyjne nagrody rzeczowe.

- Regulamin konkursu (pdf)
- Zgłoszenie (pdf)
- Plakat (pdf)

Data dodania: 09.III.2009

Praca misyjna w Zambii

Czytelnicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie uczestniczyli w niezwykle ciekawym spotkaniu z księdzem Piotrem Śledziem, należącym do Zgromadzenia Misjonarzy Werbistów. Ta misyjna wspólnota zakonna poświęcona jest Słowu Bożemu i nosi imię: Zgromadzenie Słowa Bożego.

Misjonarz, przebywający od dziewięciu lat w Zambii, opowiadał o swojej pracy, wrażeniach i życiu codziennym a opowieści tej towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz projekcja zdjęć.

Duże zainteresowanie uczestników potwierdziły licznie zadawane pytania dotyczące różnych aspektów pracy misyjnej oraz warunków życia.

* * * * *

Ksiądz Piotr Śledź pochodzi z Sierosławic. Urodził się w 1968 r. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich, ukończył studia teologiczne na Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. Od 1999 r. przebywa na misji w Zambii.

Biblioteka Końskie Biblioteka Końskie Biblioteka Końskie Biblioteka Końskie
Biblioteka Końskie

Data dodania: 06.III.2009

Seminarium dla bibliotekarzy

Biblioteka Końskie

W dniu 4 marca br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się seminarium dla bibliotekarzy - pracowników bibliotek publicznych działających na terenie powiatu koneckiego.
Gościem bibliotekarzy był ks. infułat prof. dr hab. Bonifacy Miązek, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Wiedeńskiego, historyk literatury polskiej, poeta. Ksiądz profesor wygłosił wykład nt. "Karol Wojtyła - poeta, dramaturg, filozof".
Szkolenie zawodowe prowadziła mgr Halina Panek - Kierownik Działu Metodyki, Szkoleń i Analiz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Data dodania: 06.II.2009

KOLOROWE FERIE W BIBLIOTECE

W PROGRAMIE:
Jaka to bajka? - zagadki literackie
Zimowe opowiadania - zajęcia plastyczno-literackie
Zimą wkoło jest wesoło - gry i zabawy ruchowe
Spotkanie z bajką - pokaz ulubionych bajek
Łamanie głowy - rozwiązywanie rebusów i krzyżówek
Jeden z dziesięciu - turniej wiedzy
Multimedialna wycieczka do lasu - projekcja bajek przyrodniczych
Jakie to zwierzę? - quiz zoologiczny
Ferie z Internetem - gry i zabawy multimedialne

ZAPRASZAMY DZIECI DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH
CODZIENNIE W GODZ. 11.00 - 14.00

Ferie w bibliotece w Końskich Ferie w bibliotece w Końskich Ferie w bibliotece w Końskich Ferie w bibliotece w Końskich
Ferie w bibliotece w Końskich Ferie w bibliotece w Końskich Ferie w bibliotece w Końskich Ferie w bibliotece w Końskich
Ferie w bibliotece w Końskich Ferie w bibliotece w Końskich Ferie w bibliotece w Końskich Ferie w bibliotece w Końskich

Filia w Dziebałtowie

Ferie w bibliotece w Dziebałtowie Ferie w bibliotece w Dziebałtowie Ferie w bibliotece w Dziebałtowie Ferie w bibliotece w Dziebałtowie