100 lat Biblioteki Publicznej w Końskich

Na uroczystą galę jubileuszową w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie przybyło wielu gości, reprezentujących władze samorządowe Powiatu Koneckiego, miasta i gminy Końskie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, bibliotek z terenu Powiatu Koneckiego, a także osoby reprezentujące instytucje kulturalne, edukacyjne i gospodarcze. Zanim pod adresem dyrektora koneckiej Biblioteki posypały się życzenia i gratulacje z powodu tak ważnego jubileuszu, zaprezentowano historię i teraźniejszość koneckiej Biblioteki, jako kontynuatorki idei bibliotekarstwa publicznego w mieście Końskie. Spotkanie odbyło się w świeżo wyremontowanej siedzibie, do której Biblioteka wróciła w maju br.

Przedstawienia historii bibliotekarstwa publicznego w Końskich od 1922 roku podjęła się Magdalena Weber. W jej prezentacji na osi czasu zaprezentowano kolejne etapy ewolucji instytucji bibliotecznych, aż do czasów współczesnych i Biblioteki Publicznej jako instytucji kultury w obecnej odsłonie. Następnie dyrektor BPMiG Dariusz Kowalczyk zaprezentował ostatnie dwudziestolecie aktywności instytucji, od momentu objęcia przez niego funkcji dyrektora. Przedstawił obszerną fotorelację dotyczącą aktywności wystawienniczej Galerii bibliotecznej i Wydawnictwa Arslibris oraz bogatej oferty  imprez i działań skierowanych do najmłodszych czytelników. Przedstawił również działalność Centrum Informacji Turystycznej, które działa w strukturach Biblioteki, najważniejsze aktywności w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych, cykle imprez i konkursów organizowanych na przestrzeni ostatnich lat, a na końcu zaprezentował formy obecności Biblioteki w przestrzeni internetowej i na portalach społecznościowych. Pokaz zakończyła prezentacja nagród, które zdobyła Biblioteka lub jej przedstawiciele za swoje działania i różnorodne formy aktywności, czyli statuetki Bibliomana i tytuły Bibliotekarza i Biblioteki Roku, statuetki Koneckiej Glorietty, Marki Koneckiej oraz Gwoździa Sezonu za najciekawsze przedsięwzięcia artystyczne i wydawnicze.

Jubileusz uświetnił koncert Piotra Salaty z zespołem. Ten znany konecki wokalista zaprezentował na zakończenie obchodów jubileuszowych program „Piosenki z ekranu”. W jazzowych aranżacjach można było posłuchać wspaniałego głosu i romantyczno-nostalgicznych piosenek pochodzących ze znanych filmów i seriali. Na zakończenie nie zabrakło także okolicznościowego tortu nawiązującego do stuletniej tradycji bibliotekarstwa publicznego. Obchodom jubileuszu towarzyszyła wystawa książek bibliotecznego wydawnictwa Arslibris oraz wystawa kronik i plakatów dokumentujących działalność Biblioteki.