„Kamienie na szaniec. Losy Rodziny Bytnarów na Ziemi Koneckiej” – prelekcja Juliana Borkowskiego

W trakcie seminarium dla bibliotekarzy z terenu Powiatu Koneckiego o książce „Kamienie na szaniec” i losach Rodziny Bytnarów na Ziemi Koneckiej opowiadał dla licznie zgromadzonej koneckiej publiczności Julian Borkowski, wnuk Danuty Dziekańskiej–Bytnar ps. „Duśka”, siostry Janka Bytnara „Rudego”. Dzięki jego prelekcji mogliśmy poznać losy rodziny Bytnarów, wplecione w historię naszego regionu, a także szczegóły dotyczące działalności okupacyjnej bohaterów „Kamieni na szaniec”. Sala Biblioteki wypełniona była po brzegi młodzieżą gimnazjalną oraz pasjonatami historii regionalnej. Dużym plusem spotkania był fakt, że o tej wyjątkowej rodzinie opowiadał kuzyn jednego z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego. Jego prezentacja była świetnie udokumentowana materiałami fotograficznymi oraz szczegółowymi faktami z życia rodziny Bytnarów, związanej z pobliskim Niekłaniem. Spotkanie na długo pozostanie w pamięci sluchaczy i zachęci młodzież do pogłębionej lektury książki opowiadającej o bohaterskich czynach ich rówieśników.

Spotkanie w Bibliotece zainicjował i w roli współorganizatora wystąpił Jan Nowak, prezes Fundacji „Pamięć i Niepodlegość”.

DSC_4085 (Large) DSC_4080 (Large) DSC_4073 (Large) DSC_4069 (Large) DSC_4056 (Large) DSC_4053 (Large) DSC_4047 (Large)