Nowa książka naszego bibliotecznego Wydawnictwa! Tym razem ilustrowane wiersze dla dzieci.

Okładka Iza Gut Kazanów1

„Żyrafa ma długą szyję, a słoń trąbą wodę pije” to tytuł nowej książki dla dzieci wydanej nakładem Wydawnictwa ARSLIBRIS koneckiej Biblioteki.

Prace nad książką, zawierającą ilustrowane wiersze dla dzieci, trwały od grudnia 2019 r. Z powodu wiosennego zamknięcia szkół, a później z powodu przeprowadzki Biblioteki do tymczasowej siedziby o pół roku przedłużyły się przygotowania do druku. W piątek 23 października br. mogliśmy poznać efekt końcowy wspólnych prac redaktorów z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie oraz Szkoły Podstawowej w Kazanowie. Historia tej książki zaczyna się od przekazania Dariuszowi Kowalczykowi, dyrektorowi koneckiej Biblioteki, zeszytu ze swoimi wierszami przez Izabelę Gut, mieszkankę Młynka Nieświńskiego. Wiersze zyskały aprobatę bibliotekarzy, ale by uzyskać ich oryginalną oprawę plastyczną, D. Kowalczyk postanowił zainteresować nimi dyrektora Pawła Milcarka i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Kazanowie. Dzięki temu w przygotowania do powstania książki włączyli się uczniowie tej szkoły, którzy pracowali pod kierunkiem polonistki Ewy Gulak oraz plastyczki Elżbiety Ilskiej. Prace nad doborem wierszy i ilustracjami przebiegały sprawnie. Wkrótce przystąpiono do składu komputerowego 61 wierszy i takiej samej liczby ilustracji oraz miniatur. Na pomysł tytułu wpadła Ewa Gulak. W twórczej atmosferze współpracy, po odbyciu kilku posiedzeń komitetu redakcyjnego książkę można było w końcu drukować. Można ją nabyć w Bibliotece w cenie 25 zł.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zamieszczenie pod każdym wierszem w książce kodu QR, odsyłającego czytelnika do specjalnej strony internetowej SP w Kazanowie, gdzie można każdy wiersz odsłuchać. Nagrań wierszy dokonywali uczniowie, nauczyciele, instruktorzy, dyrektorzy, a nawet burmistrzowie Końskich. Jest to pomysł dyrektora Szkoły w Kazanowie Pawła Milcarka. W ten prosty sposób umożliwiamy odsłuchanie wiersza najmłodszym czytelnikom książki, którzy jeszcze nie potrafią czytać lub dopiero uczą się tej trudnej sztuki.

Mamy nadzieję, że nowa książka zawierająca ciekawe wiersze, ilustracje, pomysły multimedialne na pewno wywoła spore zaciekawienie wśród czytelników, jak też wśród licznych współautorów tej pozycji. To cenna inicjatywa, opierająca się na lokalnych działaniach naszych autorów, uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy. Z pewnością będzie dobrze służyła młodym czytelnikom w poetyckim poznawaniu otaczającego ich świata.

Warto przypomnieć, że w 2019 r. dzięki podobnej współpracy bibliotecznego Wydawnictwa Arslibris i nauczycieli z Kazanowa wydano zbiór opowiadań uczniów tej Szkoły pt: „12 opowieści o niezwykłej treści”.

Fotografie pochodzą z konferencji prasowej w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie, która odbyła się w dniu 23.10.2010 r. W jej trakcie zaprezentowano książkę i przedstawiono zespół redakcyjny. W spotkaniu wzięła udział autorka wierszy wraz z najbliższą rodziną.

Arslibris wydaje książkę z wierszami dla dzieci. Jest też audiobook! [wideo, zdjęcia]

DSC_6721 (Large) DSC_6733 (Large) DSC_6750 (Large) DSC_6759 (Large) DSC_6760 (Large) DSC_6763 (Large)