Premiera książki „100 postaci na 100-lecie Niepodległej. Poczet zasłużonych dla Ziemi Koneckiej”

DSC_4254 (Large)

Wyjątkowo dużą frekwencją cieszyło się spotkanie promujące książkę zawierającą 116 indywidualnych biogramów postaci zasłużonych dla Ziemi Koneckiej oraz 9 zbiorowych, prezentujących zasłużone rodziny. Szczelnie wypełnione sale Biblioteki w czasie premiery książki obrazowały ogromne zainteresowanie nową pozycją bibliotecznego wydawnictwa oraz uwidoczniły wyjątkowo liczny zespół osób i autorów zaangażowanych w doprowadzenie tego projektu do szczęśliwego finału. Spotkanie poprowadził dyrektor koneckiej Biblioteki Dariusz Kowalczyk, znakomitą prezentację zawartości książki przedstawiła Magdalena Weber, a spotkanie uświetnili swoją obecnością starosta Andrzej Marek Lenart oraz burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Dariusz Kowalczyk, jako główny koordynator prac organizacyjnych, przedstawił na wstępie zespół redakcyjny, który w poprzednim roku pracował nad doborem osób zasługujących na umieszczenie w Poczcie. W skład zespołu weszli:  Marian Jankowski, dr Marek Jedynak, Jolanta Milczarek, Jan Nowak, Wojciech Pasek, Marian Wikiera oraz Krzysztof Woźniak. Ramy czasowe książki ograniczały się do osób aktywnych w latach 1918-2018. Oprócz osób zaproponowanych przez zespół redakcyjny, do książki trafiły biografie osób zgłoszonych przez rodziny, a weryfikowane przez Kapitułę i zespół redakcyjny wydawnictwa ARSLIBRIS przy Bibliotece Publicznej w Końskich. Na liście autorów zamieszczonej w książce widniej aż 45 nazwisk. Jak widać było to przedsięwzięcie zorganizowane z dużym rozmachem i zakończyło się zgodnie z planem wydaniem książki, która w zamyśle organizatorów zapoczątkuje wydawanie w Końskich Koneckiego Słownika Biograficznego.

W gronie zasłużonych postaci uwzględnionych w książce pojawili się znani dowódcy z okresu II wojny światowej, znani partyzanci, lotnicy, bohaterowie wojenni, ale także osoby związane z życiem gospodarczym Ziemi Koneckiej, lekarze, artyści, prawnicy, nauczyciele, księża, pisarze, przedsiębiorcy i działacze samorządowi. „Poczet 100…” zawiera tylko biogramy osób nieżyjących. Wydawcy liczą na to, że pojawienie się takiej pozycji na rynku wydawniczym zaktywizuje osoby mogące ujawnić ciekawe dokumenty lub archiwa rodzinne i pozwoli poszerzyć wiedzę o historii Ziemi Koneckiej. Książka ta będzie stanowiła również bardzo szeroki zbiór informacji o organizacji życia społecznego ostatnich 100 lat po odzyskaniu niepodległości, przeplatanych tragicznymi i dramatycznymi wydarzeniami związanymi z wojną, burzliwym okresem powojennym, okresem Polski Ludowej oraz czasami współczesnymi.

FOTOREPORTAŻ:

DSC_4209 (Large) DSC_4234 (Large) DSC_4215 (Large) DSC_4236 (Large) DSC_4237 (Large) DSC_4224 (Large) DSC_4221 (Large) DSC_4243 (Large) DSC_4238 (Large)