Spotkanie DKK – Listopad 2018 r.

W dniu  08.11.2018 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Vigdis Hjorth pt. „Spadek.”

Wypowiedzi uczestników:

„Książka mi się nie podobała, ale przeczytałam, ponieważ chciałam dociec dlaczego główna bohaterka jest skłócona z rodzicami”

„Bardzo trudno zająć stanowisko w sprawie postępowania bohaterki”

„Powieść porusza problem, na który często w rodzinie nie zwraca się uwagi, że każde dziecko jest inne”

„Zastanawia postać Klary. Nie wiadomo czy istniała naprawdę”

„Tekst męczący, chaotyczny. Zdania ciągle się powtarzają, ale może jest to celowy zabieg”

„Bohaterka nie miała oparcia w rodzinie, czuła się jakby miała podcięte korzenie”

„Do końca nie wiadomo czy to, o co Bergljot oskarżała rodziców było prawdą”

„W Norwegii obserwujemy zanik więzi rodzinnych. Bergljot wysyłała dzieci na wigilię. To samo dzieje się u nas”

Recenzje czytelników:

„Za drugim podejściem zmusiłam się do przeczytania „Spadku” V. Hjorth.

Do dwusetnej strony książka zawiera tyle gniewu, nienawiści, zdrady, pijaństwa, że można by wyliczyć wszystkie Siedem Grzechów Głównych. Narratorka snująca swoje wywody wciąż jest na rauszu lub na kacu.

Pod koniec tych swoich rozważań, nie jest już pewna, czy boli ją niesprawiedliwy podział spadku, czy bardziej boli ją okrucieństwo psychiczne matki – do niej – do małej dziewczynki. Nie jest pewna, czy w dzieciństwie było to molestowanie, czy była to miłość seksualna między ojcem i córką, wszystko to jest bardzo zagmatwane.

Nie chce mi się czytać takich książek”

Irena Wróbel

DSC_3741DSC_3753