Wolontariusze europejscy w koneckiej Bibliotece Publicznej

Czy Gruzja leży w Europie? Co to jest khachapuri? Czy Drakula rzeczywiście pochodzi z Rumunii? Dlaczego niedźwiedzie są tak ważne w rumuńskiej kulturze? Jak zostać wolontariuszem w wybranym kraju UE? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali młodzi ludzie z Końskich i okolic.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie po raz pierwszy, w ramach akcji pilotażowej, gościła we wtorek 7-go czerwca br. wolontariuszki Fundacji Schumana, które przyjechały do naszego kraju w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Innymi słowy poznają one nasz kraj oraz szerzą wiedzę o  tradycji i kulturze swego kraju, w ramach długoterminowego wolontariatu UE, finansowanego ze środków unijnych. Na co dzień wykonują swoje wolontariackie obowiązki w siedzibie Fundacji w Warszawie.

Julia Mezei z Rumunii oraz Khatia Martiashvili z Gruzji poprowadziły warsztaty dla 3 grup uczestników. Przedszkolaki z Przedszkola nr 3 w Końskich miały okazję zatańczyć do rumuńskiej muzyki ludowej oraz napisać swoje imię w alfabecie gruzińskim. Natomiast młodzież szkolna z I i II LO w Końskich poznała podstawowe informacje oraz ciekawostki nt. krajów pochodzenia wolontariuszek. Czy wiedzieliście, że autor „Drakuli” Bram Stoker, Irlandczyk, nigdy nie był w Rumunii? A stolica Gruzji Tbilisi oznacza po gruzińsku „ciepłe miejsce”? I że Gruzini dostają prezenty w Nowy Rok, a nie tak jak my w Wigilię? Licealiści wyszli ze spotkań na pewno bogatsi w nową wiedzę i nowe doświadczenia. Warsztaty powadzone były w języku angielskim, co  dodatkowo podnosi wartość edukacyjną wydarzenia. Uczestnicy, opiekunowie oraz same wolontariuszki wyraziły ogromne zadowolenie i radość z warsztatów. Młodzi ludzie wychodzili ze spotkania z uśmiechem i deklarowali chęć udziału w kolejnych wydarzeniach tego typu, co nas bardzo cieszy. Konecka Biblioteka  chciałaby kontynuować ich organizację i mamy nadzieję, że czerwcowe warsztaty zapoczątkują szerszą współpracę z Fundacją Schumana, co pozwoli nam lepiej zrozumieć europejską wspólnotę.  Inicjatorką warsztatów w Bibliotece była Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej, której studia europeistyczne oraz filologiczne pozwoliły docenić znaczenie różnorodności kulturowej, znajomości języków oraz zaowocowały ciekawymi kontaktami z organizacjami pozarządowymi.