Miesięczne archiwum: sierpień 2016

Natalia i Zuzanna, dwie wnuczki spisały dramatyczne losy wojenne i powojenne swoich dziadków. Nowa książka bibliotecznego wydawnictwa.

Okładka Wojenne i powojenne losy PolakówNajnowsza książka bibliotecznego wydawnictwa „Arslibris” swoją premierę będzie miała w sobotę 3 września w czasie obchodów Koneckiego Września 2016 w Bibliotece Publicznej w Końskich (godzina 18.00). Autorkami książki są dwie siostry, Natalia i Zuzanna Staciwa, które spisały dramatyczne losy swoich dziadków, żołnierza Armii Krajowej i babci sybiraczki. O szczegółach ich biografii można przeczytać w książce „Wojenne i powojenne losy Polaków. Na podstawie wspomnień naszych dziadków”. Zapraszamy na spotkanie z autorkami oraz bohaterami wspomnień.

Projekcja filmu dokumentalnego „Dewajtis” w ramach obchodów Koneckiego Września 2016

DEWAJTIS 01 (Large)Zapraszamy w imieniu organizatorów do Domu Kultury w Końskich. Przed projekcją prelekcja Marka Jedynaka (IPN Kielce) pt. „Cichociemni za Ziemi Koneckiej” (godz. 18.00)

„DEWAJTIS” FILM DOKUMENTALNY

Bohaterem filmu jest Stanisław Janiszewski ps. „Dewajtis” – żołnierz II Zgrupowania Partyzanckich Zgrupowań Armii Krajowej „Ponury”. W 1943 roku został dowódcą grupy likwidacyjnej, mającej na celu wykonywanie wyroków na konfidentach. W dokumencie Anny Kuśmierczyk wspomina najtrudniejsze akcje, w których brał udział. Kamera towarzyszy mu też w codziennych czynnościach, podglądając jak dziś wygląda życie bohatera II wojny światowej. On sam mówi o sobie:Dewajtis to po litewsku młody bóg – a ja jestem jak młody bóg. Obrałem taki pseudonim i nie zawiodłem. Niczego się nie boję

Scenariusz i reżyseria Anna Kuśmierczyk; zdjęcia Marcin Nowak; montaż Aleksandra Gowin; produkcja Kolektyw Film Agata Golańska. Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Po projekcji spotkanie z autorami filmu.

 

Wernisaż wystawy Beaty Borek w galerii Biblioteki.

DSC_2809 (Large)Wernisaż tej ciekawej wystawy był jednym z elementów uroczystości towarzyszących obchodom miejskiego święta „Dni Końskich 2016”. Beata Borek jest malarką pochodzącą z Buska-Zdroju, dobrze znaną w środowisku plastycznym naszego województwa, a także kraju.  Na wystawie w bibliotecznej galerii pokazuje ponad 60 różnorodnych prac plastycznych. Ekspozycja ma charakter retrospektywny, ponieważ ukazuje ewolucję technik i plastycznej poetyki, począwszy od realistycznych pejzaży i martwej natury, a skończywszy na impresyjnej i abstrakcyjnej stylistyce ostatnich prac. Czytaj dalej