Zmarła konecka pisarka Pelagia Borowska

Z głębokim żalem żegnamy Pelagię Borowską, zaprzyjaźnioną z naszą Biblioteką pisarkę, autorkę (m.in.) książki „Jarzębinowe ścieżki”, wydanej nakładem naszego wydawnictwa Arslibris (2018). Urodziła się 08.10.1952 r. w Mniowie na Kielecczyźnie. Ukończyła filologię polską w kieleckiej WSP. Przez wiele lat była mieszkanką Końskich, gdzie pracowała jako nauczyciel-bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 1. Po ukończeniu pracy zawodowej zamieszkała w miejscowości Wiosna niedaleko Sielpi. Debiutowała w 1980 r. na łamach „Głosu Nauczycielskiego” opowiadaniem Głupi Krysiu, po czym publikowała m.in. w almanachach nauczycielskiego ruchu literackiego (Weryfikacje, Penetracje, Bazar 3, Bazar 4), „Ikarze”, „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”. Laureatka kilkunastu konkursów literackich. Wydała następujące pozycje:

„Modliszka” (1992),

„Historie sprzed pogrzebów” (1995),

„Samosiejka” (1997), powieść nagrodzona w konkursie pn. „Świętokrzyska Premiera Literacka” oraz nagrodą „Głosu Nauczycielskiego”,

„Na babski rozum” (2001),

„Trzynasty księżyc” (2007),

„Źródło Biruty” (2015),

„Jarzębinowe ścieżki” (2018).

Publikowała też felietony w „Gazecie Koneckiej” (1993-94) i wydaniu kieleckim „Gazety Wyborczej” (1995-96). Od 1980 r. należała do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Kielcach, od 1997 r. – do Związku Literatów Polskich.

Z wielkim żalem żegnamy Cię Pelu… Będzie Cię bardzo brakowało w naszej Bibliotece.