W dniu 17.10.2024 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce Jarosława Molendy pt. „Polki przeklęte? Wielkie kobiety – dramatyczne biografie”.
Wypowiedzi uczestników:
„To książka o kobietach, w cieniu mężczyzn”.
„Najbardziej podobała mi się opowiadanie o Emilii Malessie”.
„Tak naprawdę, kobiety w tej książce przedstawione są jako tło w życiu mężczyzn. Zakochiwały się i popełniały samobójstwa lub ginęły tragicznie”.
„Moim zdaniem autor dość powierzchownie scharakteryzował bohaterki tych opowiadań”.
Recenzje czytelników:
„Opowiadając o siedmiu Polkach, Jarosław Molenda wzbogacił treść ich biografii o czasy, okoliczności, w których żyły.
Pierwsza żyła w czasach II Rzeczypospolitej, a głównym bohaterem tego opowiadania wydaje się być Józef Piłsudski. A chodzi przecież o jego lekarkę – Eugenię Lewicką. Józef Piłsudski jako (cytuję) – „Męska modliszka”.
Druga Polka – Janina Lewandowska, przeżyła sowieckie obozy w Kozielsku i Ostaszkowie, Zamordowana w Katyniu.
Trzecie opowiadanie porusza temat katastrofy lotniczej w Gibraltarze. Tragiczna śmierć generała Władysława Sikorskiego i jego córki Zofii Leśniowskiej jest do dziś zagadką – można powiedzieć – polityczną.
Czwarta opowieść poświęcona Danucie Siedzikównej opisuje okrucieństwo ubeków. Okrucieństwo przewyższające okrucieństwo hitlerowców.
Piąta kobieta – Emilia Malessa, żona Jana Piwnika „Ponurego” doświadcza przesłuchań pułkownika UB Józefa Różańskiego, więzienia w okresie prześladowań AK-owców i ostracyzmu w środowisku.
Szósta – Marta Rydz-Śmigły, żona marszałka Polski, miała niechlubne życie i taką też śmierć.
Siódma – Wiera Gran przeżyła warszawskie getto, czasy powojenne – ubeckie i oskarżenia o kolaborację z gestapo. Zmarła w Paryżu.
Książka interesująca, pełna refleksji. „Polki przeklęte?” to swego rodzaju protest, niezgoda na przemilczenie, na nie rozliczenie zbrodni.”
Irena Wróbel