W dniu 23.01.2014 r. w Czytelni BPMiG Końskie odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książkach Szczepana Twardocha pt. „Wyznania prowincjusza” i Emilii Batury pt. „Komeda. Księżycowy chłopiec”.
Wypowiedzi uczestników o książce „Wyznania prowincjusza”:
„Zastanawiałam się jaki to jest gatunek literacki i doszłam do wniosku, że to felietony”
„Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że fantastyka jest przeciwko kościołowi, zwłaszcza, że autor do jednego worka wrzuca okultyzm i fantastykę”
„Podoba mi się to, ze autor jest lokalnym patriotą”
„Te zjawiska, które autor akceptuje opisuje językiem poetyckim, a to co mu się nie podoba „kanciastym”
„Autor ma kompleks prowincjusza”
RECENZJE CZYTELNIKÓW
Szkice Szczepana Twardocha zebrane w książce „Wyznania prowincjusza” są skomplikowane w treści poruszanych tematów i trudne w używaniu języka wysoce intelektualnego. Autor ma ogromne szeroko pojęte zainteresowania : historyczne, filozoficzne, narodowościowe, literaturoznawcze. Cechuje go wnikliwość, chociażby : kim jest Śląsk, skomplikowane życie pograniczników, wymieszanie narodowościowe Europy. Interesują go : okultyzm, fantastyka, ezoteryka, islamska imigracja
Jest odważny i bezwzględny w ocenach.
Irena Wróbel
Wypowiedzi uczestników o książce „Komeda. Księżycowy chłopiec”:
„Książka niejednorodna stylistycznie. Słownictwo potoczne, żargonowe, pomieszane z fachowym”
„Denerwująca forma używania imienia bohatera „Krzyś”, szczególnie w odniesieniu do osoby dorosłej. Być może ten zabieg miał na celu pokazanie charakteru bohatera”
„Książka przedstawia „papierową” postać bohatera. Znacznie ciekawsza jest postać żony”
„Obraz pokolenia, które przeżyło wojnę i tworzyło kulturę powojenną, miało znaczące dokonania”
RECENZJE CZYTELNIKÓW
Uświadomiłam sobie, że większość występujących w książce Emilii Batury „Komeda. Księżycowy chłopiec” postaci, to urodzeni w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Osoby znane i sławne w Polsce i na świecie : tytułowy bohater K. Trzciński, M. Hłasko, A. Osiecka, W Frykowski, A. Kurylewicz. I dalej : R. Polański, J. Skolimowski, J. Głowacki, M. Urbaniak. Moje czytanie zbiegło się ze śmiercią Wojciecha Kilara (1931-2013). Przemija pewien okres w naszej kulturze. PANTA RHEI….
Irena Wróbel