W programie tegorocznych obchodów Dni Końskich tradycyjnie znalazła się ciekawa wystawa w Bibliotece Publicznej. Galeria Biblioteki w Końskich dokłada co roku starań, aby uświetnić to miejskie święto wydarzeniem artystycznym z udziałem lokalnych twórców. W tym roku bohaterami sobotniego wernisażu było artystyczne małżeństwo – Zofia i Wiesław Turno. Na uroczystym otwarciu wystawy pojawiło się oprócz władz i zaproszonych gości wielu przyjaciół i wielbicieli twórczości tej artystycznej pary.
Na wernisażu nie zabrakło władz powiatowych oraz miejskich. Starostwo reprezentował wicestarosta Andrzej Marek Lenart oraz radni powiatowi, a władze miejskie w komplecie trzej burmistrzowie, prezydium Rady Miejskiej oraz licznie zgromadzeni radni. Nie zabrakło także gości zagranicznych z zaprzyjaźnionych z Końskimi miast partnerskich. Ukraiński Mogilew Podolski reprezentował Vitalij Kryhan – zastępca burmistrza wraz z małżonką. Słowackie miasto Sala reprezentował burmistrz Jozef Belicky, a węgierskie Oroszlany burmistrz Zoltan Lazok.
W bibliotecznej galerii zaprezentowano 12 prac Zofii Turno i 32 gumografie Wiesława Turno. Pomimo pozostawania w zgodnym małżeńskim związku ich twórczość różni podejście do tematu fotografii. Wiesław jest fotograficznym tradycjonalistą, twórcą wiernym technice gumy arabskiej jako materiału wiążącego papier, substancję światłoczułą i pigment. Powstałe w ten sposób fotografie przypominają monochromatyczne obrazy lub archaiczne fotografie z małą ilością detali, oddziałującą na widza ujęciem światłocienia, delikatnością i miękkością obrazu. Ulubione elementy i motywy Wiesława Turno to zabytkowe budowle sakralne, tajemnicze zakamarki, ornamenty, faktury starych murów i ogrodzeń, spokojny i harmonijny krajobraz wiejski.
Twórczość Zofii Turno jest efektem kompozycji komputerowej obrazów uchwyconych na plenerach fotograficznych, montowanych w komputerze z zastosowaniem przenikających się warstw kolorystycznych, abstrakcyjnych zestawień i intrygujących filtrów komputerowych. Motywy przedstawiane na kompozycjach są dla obojga artystów podobne: rustykalne i nostalgiczne krajobrazy, elementy architektury sakralnej i przyrodniczej. Wystawa w trakcie dwudniowych miejskich uroczystości cieszyła się dużym zainteresowaniem konecczan. Będzie ją można zwiedzać w Bibliotece do końca października br. Warto nadmienić, że wystawa Wiesława Turno zbiegła się z przyznaniem temu artyście prestiżowego miejskiego wyróżnienia, a mianowicie nagrody koneckiej „Glorietty” za działalność artystyczną w dziedzinie kultury.