W ramach spotkań z osobami ogarniętymi ciekawymi pasjami zorganizowano w Bibliotece Publicznej w Końskich spotkanie z Elżbietą Dudą, emerytowaną germanistką, która znana jest obecnie z działalności w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nasz Kącik” i w Koneckiej Pracowni Ceramicznej. Ale jej prawdziwą pasją są wszelkie sztuki plastyczne, muzyka klasyczna oraz genealogia. Od kilku lat bada historię swojej rodziny a także rodzinnej miejscowości Gidle. Wspólnie z Ewą Rejment wydały książkę pt. „Ocalić z pyłu zapomnienia” opisującą miejscowość Gidle i rodzinę noblisty Władysława Stanisława Reymonta.
Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli również burmistrzowie Końskich: Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński. Ela Duda opowiadała o swojej pasji genealogicznej. Właściwie to bohaterką wieczoru była genealogia oraz… Internet, ponieważ to dzięki temu potężnemu narzędziu można obecnie oddawać się swoim pasjom poszukiwawczym nie wychodząc z domu.
Długie zimowe wieczory bohaterka spotkania od kilku lat poświęcała na poszukiwania swoich przodków, natrafiając w ich trakcie na wiele zagadek i niespodzianek. Poszukiwania genealogiczne przypominają śledztwo, wymagają kwerend w archiwach oraz przeszukiwania ksiąg parafialnych, ale wynagradzają wysiłek niespodziewanymi znaleziskami.
Podczas pisania książki o Gidlach obie panie natrafiły na ciekawe informacje o burmistrzu Końskich Woyciechu Zawilińskim. W trakcie innych poszukiwań okazało się, że pani Ela jest spokrewniona z Piotrem Szczepanikiem, piosenkarzem znanym z wykonania słynnych „Kormoranów”. Wiele ciekawych informacji przyniosło badanie pochodzenia swoich niemieckich korzeni – rodziny Wernerów, osadników niemieckich.
Końcową część spotkania Elżbieta Duda poświęciła na zachęcenie uczestników spotkania do poszukiwań genealogicznych, które w dobie Internetu stały się o wiele łatwiejsze. W sieci internetowej istnieje mnóstwo stron poświęconych tworzeniu drzew genealogicznych, poradniki, zbiory skanów ksiąg parafialnych oraz portale towarzystw genealogicznych. Przebojem internetowych zasobów są koneckie księgi parafialne udostępnione do powszechnego i bezpłatnego użytku przez… amerykański kościół Mormonów.
Zamierzeniem dyrektora Biblioteki jest przerodzenie się tego pierwszego spotkania w cykl spotkań o charakterze warsztatowym w ramach Koneckiego Klubu Genealogicznego, utworzonego przy Bibliotece Publicznej w Końskich. Już teraz można zapowiedzieć i zaprosić na pierwsze spotkanie warsztatowe, które odbędzie się 2 lipca (czwartek) o godz. 12 w siedzibie Biblioteki w Parku Miejskim.