Przedwakacyjne spotkania z wolontariuszkami

Czy gazpacho i jamon to toś jadalnego? Kim są Huculi? Z czego słynie Odessa?

Na te i wiele innych pytań odpowiadały wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS)  podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną. Nasi goście zachęcali do wykorzystania letnich wakacji na poznawanie nowych kultur i krajów, a także do bardziej otwartego zawierania znajomości z rówieśnikami z innych państw. Możliwości jest wiele – poznawać można osobiście bądź wirtualnie, zwiedzając zagraniczne zakątki czy też czytając ciekawe artykuły i oglądając filmy o nich.

Alina i Viktoriia, (obie pochodzące z Ukrainy),  wolontariuszki z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach  spotkały się w Bibliotece (16.06) z dziećmi klas 1-3 z ZPO w Stadnickiej Woli, a także z uczniami Szkoły w Pomykowie. W trakcie spotkań rozmawiano o tym jak  dbać o środowisko podczas wyjazdów wakacyjnych oraz jak podróżować, nie narażając przyrody. Czyli, krótko mówiąc, jak być „eco-friendly”.  Młodsze dzieci poznawały po angielsku różne środowiska naturalne zwierząt oraz utrwalały zasadę 3R „reduce, reuse, recycle” („zmniejszaj, wykorzystuj ponownie, przetwarzaj”). Podczas spotkania odbył się quiz i wspólne z dziewczynami „sortowanie” śmieci, prowadzono także  rozmowy na temat dbania o nasze otoczenie nie tylko podczas wyjazdów, ale ogólnie na co dzień. Starsi uczniowie poznawali zasady ekoturystyki, zrównoważonego podróżowania, uwzględniającego m.in. potrzeby społeczności lokalnych w danym miejscu oaz korzystanie z przyjaznych dla środowiska środków transportu.

Z kolei w dniach 19-20 czerwca zadebiutowały u nas wolontariuszki EKSu z organizacji Europe4Youth z Krakowa – Maria  z Nawarry w Hiszpanii oraz Oleksandra (vel Sascha) z Połtawy w Ukrainie. W poniedziałek spotkały się z młodzieżą I LO w Końskich – powiedziały co sprowadziło je do Polski i dlaczego zdecydowały się na udział w programie, jak również na samo spotkanie z licealistami. Dowiedzieliśmy się od Saschy, że Odessa jest bardzo artystycznym miastem, w Kijowie jest szklany most, a Huculi to ukraińscy górale z regionu Karpat Wschodnich. Maria w ciekawy sposób opowiadała o hiszpańskiej tradycyjnej kuchni (szynka jamon, zupa gazpacho czy paella), zaprezentowała różne języki w Hiszpanii oraz zachęciła młodzież do odgadnięcia najbardziej popularnych męskich imion w jej ojczyźnie.  Po południu pokazaliśmy wolontariuszkom  Skałki Niekłańskie oraz sanktuarium w Czarnej – pogoda  dopisała, dziewczyny były zachwycone. We wtorek wolontariuszki uczestniczyły w kiermaszu charytatywnym organizowanym przez „stary” ogólniak. Integrowały się z licealistami tańcząc z nimi „belgijkę” oraz miały stoisko, gdzie Biblioteka Publiczna, jako organizator wizyt wolontariuszy, promowała swoje działania (m.in. spotkania edukacyjne, ofertę literatury anglojęzycznej czy nieodpłatny English Club dla koneckiej młodzieży). Dziewczyny przy tej okazji opowiadały chętnym o swoich wolontariackich doświadczeniach w ramach EKSu, wymianach młodzieży w programie Erasmus+, czy nowej unijnej inicjatywie dla osiemnastolatków DiscoverEU.

Zapraszani goście przyjeżdżają do Polski w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (programu unijnego mającego na celu m.in. promocję tolerancji oraz różnorodności kulturowej). Organizacją przyjmującą i koordynującą ich działania w Polsce w naszej okolicy jest m.in. Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Językiem roboczym zajęć jest język angielski. Młodsi uczestnicy korzystają z asysty tłumaczeniowej.

W przypadku dodatkowych pytań czy zainteresowania tą formą zajęć w Bibliotece w roku szkolnym 2023/2024 osobą do kontaktu jest Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej BPMiG Końskie.