Biblioteka gościła wolontariuszki!

W poniedziałek 5 czerwca Bibliotekę Publiczną w Końskich ponownie odwiedziły wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności. Gościliśmy tym razem Alinę i Karinę. Przyjechały z Ukrainy, a są mieszkankami Krzywego Rogu oraz Berdyczowa. Od pierwszej z nich dowiedzieliśmy się, że Krzywy Róg to także miasto pochodzenia obecnego ukraińskiego prezydenta. Wolontariuszki spotkały się w Bibliotece z klasą 2 i 3 Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli, by następnie udać się do Pomykowa na zajęcia z uczniami tamtejszej Szkoły Podstawowej.

Z młodszymi dziećmi, jak to zwykle bywa, w trakcie spotkania było dużo zabawy i śmiechu. Pogadanka na temat ulubionych zwierzaków, zwierzęce kalambury oraz ćwiczenia utrwalające pamięć z efektem tzw. „śnieżnej kuli”. Wolontariuszki opowiadały także ciekawostki o Ukrainie. Dowiedzieliśmy się na przykład, że stacja metra „Arsenalna” w Kijowie to najgłębsza stacja na świecie, a także  co to jest „vyshyvanka”. Teraz już wiemy, że ukraińska „trembita” dzierży miano najdłuższego instrumentu muzycznego na naszym globie, a wyglądem przypomina gigantyczną fajkę. Przy okazji okazało się również, że w stolicy Ukrainy znajduje się miejsce o nazwie „Lysa Gora”, które podobnie jak nasz świętokrzyski szczyt owiane jest legendami związanymi z magią i czarownicami. Starsza grupa w Pomykowie obejrzała także ciekawą prezentację na temat kraju naszego wschodniego sąsiada oraz sprawdziła swoją wiedzę podczas interaktywnej zabawy przy użyciu gry edukacyjnej Kahoot.

Zapraszani goście przyjeżdżają do Polski w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (programu unijnego mającego na celu m.in. promocję tolerancji oraz różnorodności kulturowej). Organizacją przyjmującą i koordynującą ich działania w Polsce jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Kolejne spotkania są w trakcie organizacji. Językiem roboczym zajęć jest język angielski. Młodsi uczestnicy korzystają z asysty tłumaczeniowej. W przypadku dodatkowych pytań czy zainteresowania tą formą zajęć w Bibliotece, osobą do kontaktu jest Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej BPMiG Końskie.