W dniu 23.02.2023 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce Jana Grzegorczyka pt. ”Jezus z Judenfeldu”.
Wypowiedzi uczestników:
„Duża ilość niezakończonych wątków sprawia, że książka moim zdaniem jest nieco chaotyczna”
„Łatwo się czyta, ale tych opowiedzianych historii jest za dużo”
„Bohaterowie książki są dumni z żołnierzy uczestniczących w wojnie. Uważali ich za obrońców kraju i bohaterów”
„Austriacy uważają Hitlera za wybawiciela, gdyż uwolnił ich od władzy katolików”
„Książka napisana dla tych, którzy znają poprzednie części przygód księdza Grosera. Ja niestety nie czytałam żadnej z nich”
Recenzje czytelników:
„W 1995 r. ksiądz Wiesław Groser trafia do austriackiego miasteczka Judenfeld. Ależ pogmatwane życie mieli jego mieszkańcy! Począwszy od szowinizmu, antysemityzmu, protestantyzmu, katolicyzmu, a skończywszy na problemach małżeńskich i rodzinnych.
Wzruszyła mnie opowieść o swoim życiu w Judenfeldzie Joachima Schrebera – Żyda chronionego przez Galla.
Wstrząsnęła mną „spowiedź” Josefa Galla, byłego esesmana i modela Jezusa aryjskiego z fresku nazistowskiego malarza Hrubescha.
Zastanawiały „twarde charaktery” żon bohaterów naszej powieści, chociażby Heidrun Untertan … I tu dowcip ze str. 175. Na pytanie o sekret długoletniego małżeństwa, senior rady parafialnej, patrząc na swoją małżonkę, powiedział: „To w sumie bardzo proste, kochanie, nieprawdaż? Zawsze byliśmy twojego zdania”.
Irena Wróbel