Spotkanie DKK – Luty 2023 r.

W dniu 23.02.2023 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce Jana Grzegorczyka pt.  ”Jezus z Judenfeldu”.

Wypowiedzi uczestników:

„Duża ilość niezakończonych wątków sprawia, że książka moim zdaniem jest nieco chaotyczna”

„Łatwo się czyta, ale tych opowiedzianych historii jest za dużo”

„Bohaterowie książki są dumni z żołnierzy uczestniczących w wojnie. Uważali ich za obrońców kraju i bohaterów”

„Austriacy uważają Hitlera za wybawiciela, gdyż uwolnił ich od władzy katolików”

„Książka napisana dla tych, którzy znają poprzednie części przygód księdza Grosera. Ja niestety nie czytałam żadnej z nich”

 

Recenzje czytelników:

„W 1995 r. ksiądz Wiesław Groser trafia do austriackiego miasteczka Judenfeld. Ależ pogmatwane życie mieli jego mieszkańcy! Począwszy od szowinizmu, antysemityzmu, protestantyzmu, katolicyzmu, a skończywszy na problemach małżeńskich i rodzinnych.

Wzruszyła mnie opowieść o swoim życiu w Judenfeldzie Joachima Schrebera – Żyda chronionego przez Galla.

Wstrząsnęła mną „spowiedź” Josefa Galla, byłego esesmana i modela Jezusa aryjskiego z fresku nazistowskiego malarza Hrubescha.

Zastanawiały „twarde charaktery” żon bohaterów naszej powieści, chociażby Heidrun Untertan …  I tu dowcip ze str. 175. Na pytanie o sekret długoletniego małżeństwa, senior rady parafialnej, patrząc na swoją małżonkę, powiedział: „To w sumie bardzo proste, kochanie, nieprawdaż? Zawsze byliśmy twojego zdania”.

                                                                                                 Irena Wróbel