Spotkanie DKK – Wrzesień 2019 r.

W dniu  19.09.2019 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książkach: Joanne Harris pt. „Brzoskwinie dla księdza proboszcza” i powieści pt. „Amerykański derwisz”, której autorem jest Ayad Akhtar.

Wypowiedzi uczestników o książce „Brzoskwinie dla księdza proboszcza”:

„Autorka starała się utrzymać powieść w takim samym klimacie jak „Czekoladę”, ale moim zdaniem jej się to nie udało”

„Brzoskwinie są na pierwszym planie, ale nie wiem jaki to ma związek z religią”

„Czekolada” to bardzo dobra powieść, a tutaj jest trochę gorzej. Jakieś powymyślane historie, które nie za bardzo mi się podobały”

„Powieść pokazuje, że nie ma nic gorszego niż fanatyzm religijny”

„Moim zdaniem to nie jest zła książka. Autorka opowiada o przenikaniu się religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej, ale te religie raczej nie mają punktów wspólnych”

„Autorka pokazuje życie małego, spokojnego miasteczka, jakby z lat pięćdziesiątych, ale akcja powieści rozgrywa się w latach dziewięćdziesiątych.

Recenzje czytelników o książce „Brzoskwinie dla księdza proboszcza”:

„Joanne Harris, w swojej książce ciekawie, a nawet sensacyjnie, pokazuje stosunki społeczne w niewielkim francuskim miasteczku. Autorka opowiada o życiu katolickiej parafii, jej nielicznych wiernych i o dość rygorystycznym proboszczu. Opowiada o przenikaniu wyznawców Mahometa do miejscowej społeczności. Dowiadujemy się o okrutnym traktowaniu kobiet u ortodoksyjnych muzułmanów. I o „wiszącej w powietrzu” wojnie osiedleńców z miejscowymi.

Wszystko dobrze, wręcz sielankowo się kończy. Przede wszystkim cieszy, że wróciło wzajemne poszanowanie mieszkańców obydwu brzegów rzeki Tannes”

Irena Wróbel

Wypowiedzi uczestników o książce „Amerykański derwisz”

„Na początku czytałam tę książkę z niechęcią, ale później mnie wciągnęła i przeczytałam bardzo szybko”

„Stany Zjednoczone to mieszanka kulturowa, ale społeczności żyją osobno”

„Wiara w słowa, że cierpienie jest dla chwały Boga, tak naprawdę zabiła Minę”

„Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że to zachwycający debiut”

„Książka poruszająca trudny temat jakim jest wiara. A tam gdzie jest wiara, nie może być przemocy”

„Autor jest Pakistańczykiem wychowanym w Ameryce, dlatego książka ma typowo amerykańską konstrukcję”

Recenzje czytelników o książce „Amerykański derwisz”:

„W wielokulturowych, wielonarodowościowych, wielowyznaniowych Stanach, okazuje się być trudne współżycie społeczne, nawet wśród wykształconych. Autor – pakistański Amerykanin – przedstawia relacje między muzułmanami, Żydami i ateistami. Wspomina też o Polakach…

Opisuje świat widziany przez nastolatka, żyjącego w zeświecczonej rodzinie amerykańskich Pakistańczyków. Gdyby nie tragiczne małżeństwo ciotki Mini z chorym, ortodoksyjnym, tradycjonalistyczny muzułmaninem, temat nietolerancji byłby lżejszy.

Powieść Akhtar napisana jest barwnym i dowcipnym językiem – może to także zasługa tłumaczki Urszuli Gardner”

Irena Wróbel

DSC_5971DSC_5981