Wizyta izraelskich gości w koneckiej Bibliotece

Niezwykłe spotkanie w Bibliotece rozpoczęło wizytę zagranicznych gości w Końskich. Koneckie władze samorządowe, dyrektorzy koneckich placówek oświatowych oraz pracownicy Biblioteki Publicznej i Centrum Informacji Turystycznej w Końskich podejmowali gości z Izraela, którzy przybyli do naszego miasta w poszukiwaniu swych rodowych korzeni i miejsc związanych z ich przeszłością.

Gospodarzami spotkania byli: wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński oraz Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich. Władze miejskie reprezentował również wiceburmistrz Marcin Zieliński oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Regina Maciejczyk. W salach Biblioteki powitano dwudziestoosobową grupę gości, którzy najbardziej zainteresowani byli poznaniem miasta, z którego wywodzą się ich rodziny, jego historii oraz miejsc związanych z ludnością żydowską. Koneccy bibliotekarze przygotowali dla żydowskiej delegacji prezentację multimedialną oraz okazjonalne wydawnictwo poświęcone tragicznej masakrze ludności żydowskiej w pierwszych dniach II wojny światowej. Prezentację „Społeczność żydowska w Końskich” przeprowadziła Magdalena Weber z Centrum Informacji Turystycznej przy Bibliotece, a tłumaczenia prezentacji oraz całego spotkania podjęła się Anna Kania, również pracownica Centrum Informacji Turystycznej. Zgromadzonym na widowni gościom rozdano broszurę zatytułowaną „Masakra w Końskich. 12.09.1939”, opracowaną przez dyrektora Biblioteki we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Końskich. To okazjonalne wydawnictwo zawiera po raz pierwszy pełną listę 22 ofiar masakry na koneckim Rynku w dniu 12 września 1939 r., zredagowaną na podstawie analizy aktów zgonów z archiwum Urzędu Stanu Cywilnego w Końskich.

O związkach mieszkańców Izraela z Końskimi mówili przedstawiciele gości, między innymi Yaron Avidan i Sigalit Efron. To właśnie Sigalit Efron oraz Lidia Zessin-Jurek zwróciły się w połowie maja do Urzędu Miasta o pomoc w zorganizowania tego spotkania. Grupa z Izraela chciała nawiązać kontakty z lokalnymi władzami w celu dalszej współpracy. Goście skorzystali na zakończenie spotkania z okazji,  aby podziękować władzom miasta, dyrektorowi biblioteki i przede wszystkim autorowi kilku książek wspomnieniowych i historycznych Marianowi Chochowskiemu za przywracanie pamięci o nieistniejących pamiątkach po ludności żydowskiej. Książki z pięknymi grafikami i wspomnieniami Mariana Chochowskiego wydała konecka Biblioteka. Po wymianie podziękowań i książkowych upominków goście wraz z gospodarzami przeszli na ulicę Strażacką, gdzie od roku 2014 znajduje się tablica upamiętniająca pomordowanych Żydów z Końskich i powiatu koneckiego. Na grupę czekał tam ksiądz dziekan Jacek Wieczorek, aby wspólnie z Yaronem Avidanem poprowadzić modlitwę za pomordowanych i wysiedlonych. Kolejnymi punktami wizyty delegacji izraelskiej były miejsca związane z ludnością żydowską, jej kulturą i religią. Zwiedzili również konecką Kolegiatę, gdzie w rolę przewodnika wcielił się ks. dziekan Jacek Wieczorek.