Biblioteka Publiczna kontynuuje spotkania z zagranicznymi wolontariuszami!

Edukacji wielokulturowej ciąg dalszy! Na nasze zaproszenie odpowiedziały w nowym roku wolontariuszki z Europejski Korpus Solidarności, nad którymi pieczę sprawuje Polska Fundacja im. Roberta Schumana. W dniach 16-17 luty odwiedziły ZPO w Stadnickiej Woli, gdzie spotkały się z przedszkolakami, uczniami klas trzecich oraz ósmych.
Sophia z Niemiec zaprezentowała ośmioklasistom ciekawą prezentację nt. idei Wspólnoty Europejskiej. Uczniowie po spotkaniu wiedzą już kim był Robert Schuman, co robi Komisja Europejska a co Parlament UE, jaki kraj jest największy w Unii pod względem obszaru, a który w oparciu o liczbę ludności. Wolontariuszka zadbała, aby informacje były przedstawione w ciekawy sposób: wykorzystała materiały audiowizualne, zadawała pytania oraz dała młodzieży możliwość rywalizacji grupowej poprzez aplikację kahoot. Następnego dnia Alina z Mołdawii przeprowadziła z młodszymi uczniami warsztaty poświęcone emocjom i inteligencji emocjonalnej. Dlaczego uczucia są tak ważne, dlaczego warto czasem odpuścić i jak ważna jest przede wszystkim akceptacja siebie. Na spotkaniach poruszane były te kwestie, oczywiście w sposób przyjazny dla młodszego odbiorcy – było dużo rysowania, odgrywanie ról, a nawet wspólne śpiewanie. Dziewczyny stworzyły także fantastyczny materiał z ich koneckiej przygody do obejrzenia pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=ljQYFC_AJBY. Hobby Aliny to właśnie montaż filmów i ogólnie praca z narzędziami audiowizualnymi.
Młodzi ludzie z Europejskiego Korpusu Solidarności zawitali do Końskich również 17-go marca. Poznaliśmy Ahd z Tunezji oraz Lucasa z Francji, którzy przyjechali do nas dzięki Regionalnemu Centrum Wolontariatu w Kielcach. W salach Biblioteki przeprowadzili zabawy z drugoklasistami, nad którymi na co dzień opiekę sprawuje p. Jola Sułek ze Szkoły w Stadnickiej Woli. Poznali także „Żabki” z koneckiego Przedszkola nr 5. Były zgadywanki, wspólny taniec, nauka angielskiego, co w sumie ośmieli najmłodszych konecczan do bardziej otwartego poznawania świata i nowych kultur. Następnie wolontariusze spotkali się z uczniami szkoły w Pomykowie. Ahd opowiadała starszym klasom m.in. o geografii, kuchni i tradycji w Tunezji, a Lucas przede wszystkim uczył młodsze dzieci podstawowych zwrotów w języku francuskim oraz zaprezentował słynne paryskie zabytki w krótkim pokazie slajdów.
Zapraszani goście przyjeżdżają do Polski w ramach Europejski Korpus Solidarności (programu unijnego mającego na celu m.in. promocję tolerancji oraz różnorodności kulturowej). Organizacją przyjmującą i koordynującą ich działania w Polsce jest m.in. Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz Polska Fundacja im. Roberta Schumana w Warszawie. Kolejne spotkania są w trakcie organizacji. Językiem roboczym zajęć jest język angielski. Młodsi uczestnicy korzystają z asysty tłumaczeniowej. W przypadku dodatkowych pytań czy zainteresowania tą formą zajęć w Bibliotece, osobą do kontaktu jest Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej BPMiG Końskie.