Biblioteka zachęca szkoły do aktywności w Europejskim Korpusie Solidarności

W dniu 21 września br. gościliśmy w siedzibie Biblioteki nauczycieli oraz przedstawicieli kadry zarządzającej placówkami edukacyjnymi w naszej gminie, aby zachęcić ich do zrobienia kolejnego kroku we współpracy w ramach programu unijnego, angażującego wolontariuszy z obszaru całej UE oraz państw z nią współpracujących.

W roku kalendarzowym 2022/2023, dzięki uprzejmości Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana oraz Europe4Youth z Krakowa zapraszaliśmy wolontariuszy EKS na spotkania z konecką młodzieżą szkolną. Uczniowie szkół podstawowych, średnich oraz przedszkolaki biorące w nich udział mieli okazję poznać energiczne i otwarte młode osoby z różnych krajów, rozmawiać na ważne tematy (ochrona środowiska, niepełnosprawność czy tolerancja) oraz doskonalić język angielski.

Podczas czwartkowego spotkania, po powitaniu naszych gości przez dyrektora Dariusza Kowalczyka, Anna Kania – pracowniczka biblioteki odpowiedzialna za dotychczasowe wizyty wolontariuszy przedstawiła uczestnikom niewątpliwe korzyści z takich spotkań, zarówno w kontekście podstawy programowej jak i doskonalenia umiejętności miękkich uczestniczących w zajęciach uczniów. Następnie głos zabrali eksperci z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, zajmującego się przyjmowaniem wolontariuszy zagranicznych już od ponad dekady. Prezes Stowarzyszenia Wiktor Tutaj, pani Magdalena Gwóźdź, wiceprezeska organizacji oraz Solomiia Panchyshyn, koordynatorka programu w Centrum opowiadali o ich organizacyjnych doświadczeniach, procedurze aplikacji oraz przykładowych sposobach zaangażowania wolontariuszy w działalność szkół. Uczestnicy zadawali sporo pytań i opuścili spotkanie pełni entuzjazmu i chęci włączenia swoich placówek w działania programu.

Biblioteka będzie oczywiście kontynuować współpracę z organizacjami przyjmującymi wolontariuszy EKS w mniejszym wymiarze (2-3 razy w semestrze), a naszą intencją jest aby lokalna społeczność uczniowska mogła korzystać z doświadczeń i wiedzy wolontariuszy na co dzień poprzez ich stałe goszczenie w swoich placówkach. Okazjonalne spotkania zdaniem naszym oraz samych uczestników i gości są niewystarczające, a ich organizacja (jak wynika z naszego dotychczasowego doświadczenia) stoi często pod dużym znakiem zapytania, ponieważ przy braku formalnego udziału w programie, zależy ona od dobrej woli organizacji oraz dyspozycyjności wolontariuszy.

Mamy nadzieję, że uda się zwiększyć udział szkół w programie EKS w naszej gminie. W przypadku zainteresowania przyjmowaniem zagranicznych wolontariuszy EKS w szkołach osobą do kontaktu jest Anna Kania, e-mail: a.kania@konskie.travel.