Miesięczne archiwum: październik 2019

Marian Adamczyk „Lipa i Ruda Maleniecka”

Okładka Adamczyk Lipa i Ruda

Lipa i Ruda Maleniecka. Zarys dziejów od XV do połowy XX wieku.

To już czwarta książka tego autora w naszym bibliotecznym Wydawnictwie. Marian Adamczyk napisał już książki: Bedlno i okolice, Mieszkańcy Ziemi Czermińskiej i Fałkowskiej, a także Czermno i okolice. Tym razem opisuje dzieje miejscowości leżących w dawnej parafii Lipa na Ziemi Koneckiej.

Lipa – wieś leżąca obecnie w gminie Ruda Maleniecka, w powiecie koneckim. Od czasów średniowiecza (1129 r.) posiadająca kościół, a później (aż do dnia dzisiejszego) parafię. Kościół zawsze był drewniany, obecny także takim jest. Wybudowany został w II połowie XVII w. przez Ignacego z Damajowic Strzembosza. Lipa leży z dala od głównych dróg, ale w związku z tym, że od wielu wieków była siedzibą parafii, w jej obszarze parafialnym znajduje się lub było kilka miejscowości mających duże znaczenie ekonomiczne i historyczne. Do tych miejscowości należy zaliczyć między innymi Rudę Maleniecką, Cieklińsko, Jakimowice.

Terytorialnie opisany jest obszar obejmujący starą parafię Lipę, z takimi miejscowościami jak: Lipa, Ruda Maleniecka, Biały Ług, Budy, Cieklińsko, Cis, Greszczyn, Hucisko, Jakimowice, Młotkowice, Piaski (Tama), Słomiana, Szkucin, Wyszyna Fałkowska (Wólka), Wyszyna Machorowska i Wyszyna Rudzka. Administracyjnie obejmuje większość gminy Ruda Maleniecka, a poza tym kilka wsi z gmin: Słupia Konecka, Fałków i Radoszyce.

Końskie 2019

ISBN 978-83-951702-4-9

Cena 25 zł

Zamawianie książek odbywa się drogą telefoniczną lub elektroniczną (e-mail).
Prosimy podać:

1. Tytuł książki.
2. Liczbę egzemplarzy.
3. Formę przesyłki (priorytetowa lub ekonomiczna)
4. Adres, na który paczka ma być wysłana.

Sposób płatności:

Przelew na konto biblioteki: Bank Polska Kasa Opieki S.A. O /Końskie 95 1240 5006 1111 0000 5556 4658
Koszty wysyłki wg cennika Poczty Polskiej.
Zapłata przelewem koszty książek + koszty wysyłki (wysyłka zamówienia po wpłynięciu pieniędzy na nasze konto).

Noc Bibliotek także w koneckiej Bibliotece!

72483561_10164106880865206_3453032416107560960_o

Biblioteka Publiczna w Końskich po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która w tym roku przebiegała pod hasłem ,,Znajdźmy wspólny język’’. Nocne spotkanie „przy ognisku” rozpoczęto od przeczytania wiersza pt. „Wierszowiązałki” Joanny Mueller. Młodzież opowiadała o swoich ulubionych książkach, dzięki którym „znaleźliśmy wspólny język’’, bo jak się okazało są książki, które łączą pokolenia.

Kolejnym atrakcyjnym punktem wieczoru była gra „Nocne Marki” na terenie biblioteki. Gra była okazją, aby najmłodsi czytelnicy zwiedzili nieznane im dotychczas zakamarki biblioteczne, gdzie ukryto zadania i „skarb” Po skończonej grze odbyła się projekcja filmu „Ptyś i Bill”, do którego dostęp otrzymaliśmy od organizatorów Nocy Bibliotek. Czytaj dalej

Spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk w koneckiej Bibliotece

DSC_6032 (Large)

Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Bibliotece Publicznej w Końskich odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk, popularną pisarką, autorką wielu poczytnych książek i serii społeczno-obyczajowych.  Pochodząca z Krakowa autorka jest bardzo popularna od wielu lat na polskim rynku wydawniczym, szczególnie wśród kobiecej części czytelników. Jej pierwsza powieść pt.: „Napisz na priv” trafiła na półki sklepowe w 2009 r. Wydała dwanaście powieści. Wśród książek Agnieszki Krawczyk jest seria „Czary codzienności” („Siostry”, „Przyjaciele i rywale”, „Słoneczna przystań”, „Magiczny wieczór”), jak również seria zatytułowana „Magiczne miejsce” („Magiczne miejsce”, „Dolina mgieł i róż”, „Ogród księżycowy” oraz „Jezioro szczęścia”). Jest również autorką powieści kryminalnych.

Podczas spotkania z konecką publicznością opowiadała o swoich planach wydawniczych, tajemnicach warsztatowych związanych z procesem twórczym, sposobem pisania, planowania struktury powieści, ujawniała szczegóły związane z procesem powstawania fabuły i budowania postaci występujących w powieściach.

Bardzo chętnie i barwnie odpowiadała na liczne pytania zgromadzonej w Bibliotece publiczności. Czytelników interesowały przede wszystkim szczegóły związane  z jej ulubionymi pisarzami oraz lekturami z dzieciństwa, Była wypytywana o książki, które wywarły na niej największe wrażenie, o miejsca gdzie toczy się akcja jej powieści, ale także o ulubione miejsca w Polsce, gdzie osadzała akcję swoich powieści. Na zakończenie zgromadzona na spotkaniu publiczność zachęcała autorkę, aby miejscem akcji kolejnej książki uczyniła miasto Końskie, które wyraźnie spodobało się pisarce podczas pierwszego w nim pobytu.

Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Książki w Krakowie. Czytaj dalej