O muzyce i stereotypach z wolontariuszami Fundacji Schumana

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Końskich i Centrum Informacji Turystycznej w dniach 17-18 kwietnia do koneckich szkół ponownie zawitali młodzi ludzie z Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy na co dzień poznają nasz kraj i kulturę pracując dla Fundacji Schumana.

Tym razem okazję do poznania Benjamina z Belgii oraz Susanny z Niemiec miała młodzież z SP nr 1 i SP nr 2 w Końskich. Wolontariusze przeprowadzili spotkania z uczniami różnych klas, podczas których opowiadali o swoich ojczyznach, a także w nietypowy sposób poszerzali wiedzę uczniów na temat muzyki oraz stereotypów w życiu codziennym.

Benjamin z racji swojego hobby, jakim jest gra na gitarze w zespole mówił o ciekawych, mniej znanych nam instrumentach oraz tłumaczył różnice w skalach muzycznych pomiędzy Europą, Azją oraz krajami arabskimi. Uczniowie poznali brzmienie i wygląd australijskiego didgeridoo, armeńskiego duduka, tzw. perskiej lutni czyli ud, czy szwajcarskiego hang. Dowiedzieli się również, że saksofon to wynalazek z pierwszej połowy XIX wieku Belga Adolpha Saxa. A słowo „ukulele” oznacza „skaczącą pchłę”! Było tez trochę o orkiestrze – uczniowie poznawali jej budowę oraz instrumenty.

Oczywiście na samym początku była też krótka pogadanka o melodii, harmonii oraz rytmie, czyli głównych komponentach muzyki. Wynikła też ciekawostka: „Belgijka” bardzo popularny w Polsce taniec, jak dowiedzieliśmy się od Benjamina, nie jest aż tak znany w Belgii!

Susanna natomiast próbowała podczas swojej prezentacji wyjaśnić młodym ludziom czym są stereotypy. Uczestnicy na podstawie typowych symboli mieli odgadnąć kraje, z którymi są kojarzone oraz mieli okazję poznać co „stereotypowo” sądzą o nas Niemcy. Młodszym uczestnikom Susanna opowiedziała w wielkim skrócie bajkę braci Grimm „Muzykanci z Bremy”, a uczniowie mogli się zrelaksować rysując głównych bohaterów opowiadania. 18-letnia Niemka pochodzi z okolic Monachium – była więc też mowa o słynnym Oktoberfest.

Młodzi wolontariusze uczyli też młodzież podstawowych zwrotów w  języku niemieckim czy francuskim. Danke, Guten Tag czy merci i bonjour nie stanowią już językowej tajemnicy dla naszych młodych Konecczan! Na sam koniec ich koneckiej przygody wybraliśmy się wspólnie do naszego malowniczego rezerwatu przyrody „Skałki Piekło pod Niekłaniem”, gdzie Benjamin i Susanna poznawali piękno naszego regionu.

Zapraszani goście przyjeżdżają do Polski w ramach Europejski Korpus Solidarności (programu unijnego mającego na celu m.in. promocję tolerancji oraz różnorodności kulturowej). Organizacją przyjmującą i koordynującą ich działania w Polsce jest m.in. Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz Polska Fundacja im. Roberta Schumana w Warszawie. Kolejne spotkania są w trakcie organizacji. Językiem roboczym zajęć jest język angielski. Młodsi uczestnicy korzystają z asysty tłumaczeniowej. W przypadku dodatkowych pytań czy zainteresowania tą formą zajęć w Bibliotece, osobą do kontaktu jest Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej BPMiG Końskie.