Przedświąteczna edukacja kulturowa z Europejskim Korpusem Solidarności

Czy wiedzieliście, że Włosi jedzą makaron praktycznie codziennie, Litwini oszaleli na punkcie koszykówki, a przebywając w pewnym mieście w Ukrainie możecie poczuć się jak w kraju kwitnącej wiśni?

Powyższych ciekawostek i wiele, wiele innych mogli dowiedzieć się uczniowie naszych koneckich szkół. W dniach 13-14 grudnia ZPO w Stadnickiej Woli oraz SP nr 2 gościły wolontariuszki: Dani z Włoch oraz Emilię z Litwy. Natomiast tydzień później I LO w Końskich przyjęło w swych progach Ukrainkę Evgenię oraz Svetlanę z Armenii.

Dziewczęta przeprowadziły ciekawe spotkania z uczniami szkół podstawowych: młodsze klasy zostały zaangażowane w zabawy ruchowe, wspólny śpiew oraz poznanie podstawowych zwrotów grzecznościowych w językach naszych gości. Starsi uczniowie grali w gry interaktywne, dzięki którym poznały interesujące fakty na temat krajów naszych wolontariuszek. Były też gry, muzyka, zabawa i sporo śmiechu. Uczestnicy warsztatów z pewnością wiedzą już teraz, gdzie przedstawiamy się „Mano vardas” a gdzie „Mi chiamo”. Wiedzą również co oznacza słowo „fragola” w nazwie kawiarni, w której możecie zjeść niezłe lody w naszej stolicy. Zaskoczeniem była informacja, że Yerevan (stolica Armenii) nazywany jest „pink city” ze względu na unikalne różowe zabarwienie budynków. Będąc w Armenii nie zdziwi nas już „lavash” – tradycyjny chleb, którym zajadają się Ormianie. Zachęceni przez wolontariuszkę zwiedzimy również wspaniałe średniowieczne klasztory wpisane na listę UNESCO. Evgenia pokazała zebranym video z wymagającym dużych umiejętności tańcem ukraińskim, wykonywanym przez mężczyzn, w którym muszą się oni wykazać niezwykłą sprawnością i siłą. Mowa o hopaku – tradycyjnym tańcu ludowym w Ukrainie. A to tylko niektóre z ciekawostek, o których dowiedzieliśmy się dzięki wolontariuszkom. Ponadto licealistki zrobiły niespodziankę Evgenii i Svecie – dziewczyny przedstawiły im krótką prezentację o Polsce. Na pożegnanie wolontariuszki degustowały smaczne polskie kanapki oraz kultowe „Prince polo”.

Zapraszani goście przyjeżdżają do Polski w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (programu unijnego mającego na celu m.in. promocję tolerancji oraz różnorodności kulturowej). Organizacją przyjmującą i koordynującą działania goszczonych wolontariuszek to  Bona Fides z Katowic oraz Europe4Youth z Krakowa. Językiem roboczym zajęć jest język angielski. Młodsi uczestnicy korzystają z asysty tłumaczeniowej.

W przypadku dodatkowych pytań czy zainteresowania tą formą zajęć w Bibliotece w roku szkolnym 2023/2024 osobą do kontaktu jest Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej BPMiG Końskie. Szkoły chętne do za zaproszenia wolontariuszek są zobowiązane pokryć koszty zakwaterowania oraz koszty ich transportu we własnym zakresie.