Spotkanie DKK – Grudzień 2023 r.

W dniu 14.12.2023 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce pt. ”Severina”, której autorem jest Rodrigo Rey Rosa. 

Wypowiedzi uczestników:

„Zastanawiałam się po co autor napisał tę książkę i naprawdę nie wiem”

„Twierdzę, że ta książka to po prostu żart”

„Dziwna książka. Jej plusem jest to, że jest krótka”

„Bohaterka powieści to wampir energetyczny”

„Życie bohaterów powieści toczy się wokół książek, ale żadna z nich nie odgrywa większej roli w ich życiu”

„Wiele wątków, ale żaden nie jest kontynuowany”

Recenzje czytelników:

„Na szczęście dla mnie, książka R.R. Rosy „Severina” nie jest gruba.

Choć akcja dzieje się w świecie księgarzy jest tu złodziejstwo, alkoholizm, eutanazja, rozbestwienie. Jest urojona miłość do tajemniczej dziewczyny. I jest miasto pełne nocnych knajp, pełnych „anonimowych mężczyzn, alkoholików z przeznaczenia i powołania”. (str. 70)

Nie ma w tej książce nic pozytywnego.

Co autor chciał powiedzieć?”

Irena Wróbel

„Są utwory, które na długo pozostają w pamięci, są ukojeniem, wytchnieniem, refleksją, zadumaniem, poruszają wszystkie zmysły…. Tego nie można powiedzieć o prozie hiszpańskiego pisarza. W trakcie lektury nasunęło mi się sakramentalne pytanie: ,,co autor miał na myśli?” Nie potrafię na nie odpowiedzieć. Treści zawarte w książce to zaledwie jakiś rys do głębszego poruszenia różnych tematów: złych skłonności, których efektem jest nieetyczne zachowanie, problem pokoleniowy, miłość, przywiązanie. Jednakże o każdym tym aspekcie ludzkiego życia można powiedzieć, na podstawie lektury powieści, bardzo niewiele”.

                                                                       Dorota Ziółkowska