Spotkanie DKK – grudzień 2014

W dniu 11.12.2014 r. w Czytelni BPMiG Końskie odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce Olgi Tokarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Wypowiedzi uczestników :

„Podobała mi się ta książka. Dobra powieść kryminalna, ale zakończenie nie takie jak w klasycznym kryminale, ponieważ winny nie został ukarany”

”Do końca nie domyśliłam się kto zabijał. Moim zdaniem nie jest to typowy kryminał. To powieść, która ma tylko wątek kryminalny”

„Zastanawiałam się dlaczego autorka tak zatytułowała powieść (tytuł jest cytatem z Blake’a). Być może chciała powiedzieć „bierz życie w swoje ręce i żyj zgodnie z przekonaniami „

„Warto przeczytać, choćby dla takiego fragmentu „Dorastałam w pięknej epoce, która już niestety przeminęła. Była w niej wielka gotowość do zmian i umiejętność snucia rewolucyjnych wizji. Dziś już nikt nie ma odwagi wymyślić niczego nowego. Bez przerwy mówi się tylko, jak jest, i rozwija się stare pomysły”

 

                         

Recenzje czytelników :

„Książkę Olgi Tokarczuk – do strony 289 – czytałam spokojnie, z przymrużeniem oka, mimo czterech wypadków śmiertelnych.

Janina Duszejko, inżynier budowy mostów, nauczycielka angielskiego, pasjonatka astrologii, miłośniczka zwierząt opowiada o życiu na Płaskowyżu, blisko czeskiej granicy. Ludzi postrzega poprzez układy ciał niebieskich, zwierzęta jako swoje dzieci i przyjaźni się z Matogą, Dyziem i Dobrą Nowiną.

Po piątej niespodziewanej śmierci zaczyna się absurd…”

Irena Wróbel

SONY DSC SONY DSC