Spotkanie DKK – Grudzień 2017 r.

W dniu  07.12.2017 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce  Iwony Menzel pt. „Szeptucha” 

Podczas tego spotkania obchodziliśmy także jubileusz dziesięciolecia działalności naszego  DKK. Był okolicznościowy tort i wspomnienia. Wszystkim dopisywały świetne humory.

Wypowiedzi uczestników:

„Ta książka to reklama Podlasia. Autorka opisuje piękno przyrody, ciekawe miejsca i ludzi tego regionu. Czytając miałam wrażenie, że powieść została napisana na zamówienie”

„Autorka pokazuje różne problemy współczesności: anoreksja, pedofilia, aborcja, porzucone dzieci, samotność młodzieży, opieka nad starszymi”

„Akcja powieści rozpoczyna się w latach 70-tych ubiegłego wieku, a kończy we współczesnych. Nie do końca zgadzam się z prawdziwością zdarzeń opisanymi przez autorkę”

„Iwona Menzel opowiada dużą ilość historii, których w dalszej części książki nie kontynuuje i do końca nie wiem czemu miało służyć ich przytaczanie”

„Bohaterka powieści, Olena została szeptuchą jakby „w spadku” po swojej babci”

„Dużo wulgarnych słów i to mnie raziło”

Recenzje czytelników:

„Można by ująć treść książki Iwony Menzel słowami Wawrzyńca, że jest to opowieść o ostatniej szeptusze i ostatnim rolniku.

Barwnym, soczystym językiem, pełnym określeń podlaskich z poczuciem humoru – opisane jest życie nadbiebrzańskiej wsi. Z ogromną znajomością realiów! Poprzez czasy zaborów, poprzez czasy konfiskaty własności szlacheckiej, czasy PGR-u, aż po czasy naszej skażonej komercji – przewijają się pełnokrwiste (czasem zabawne, czasem tragiczne) postacie.

A najbardziej lubię Wawrzyńca …”

                                                                                           Irena Wróbel

 

DSC_0266DSC_0268DSC_0277DSC_0288