Spotkanie DKK – Styczeń 2024 r.

W dniu 25.01.2024 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce Grzegorza Piątka pt. ”Gdynia obiecana”.

Wypowiedzi uczestników:

„Zazdroszczę gdynianom, że mają taką książkę o swoim mieście”.

„Pięknie napisana książka. Gdynia opisana pod kątem architektonicznym, społecznym, gospodarczym, politycznym”.

„Po przeczytaniu książki miałam poczucie, że to miasto jest niedokończone”.

„Widać w książce nasz charakter narodowy. Bieda w mieście, a władze myślą o budowie pomnika”.

„Moim zdaniem za dużo o slumsach, ale być może autor chciał pokazać, że Gdynia to nie tylko piękno”.

„Założeniem władz było stworzenie typowo polskiego miasta, bez obcych wpływów”.

Recenzje czytelników:

„Grzegorz Piątek, z wykształcenia architekt, najszerzej zajmuje się w „Gdyni obiecanej” budownictwem i architekturą, powstającej w latach trzydziestych XX wieku Gdyni.

Pisze o sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej nie tylko Gdyni, ale całej (powstałej po 120 latach rozbiorów) wolnej Polski. O biedzie, nierówności społecznej, buntach robotniczych, zacofaniu technologicznym, chaosie gospodarczym.

Bogata we wszelką wiedzę książka, nasuwa myśl, aby porównać lata II Rzeczpospolitej, PRL-u i III Rzeczpospolitej”.

Irena Wróbel