Wystawa „Waldemar Szwiec ROBOT” w koneckiej Bibliotece!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy w imieniu Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Burmistrza Miasta i Gminy Końskie na wernisaż wystawy w Bibliotece Publicznej w Parku Miejskim. Zapraszamy w dniu 11 października 2022 r. o godz. 10.00. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca października 2022 r.

Biograficzna wystawa elementarna przygotowana przez Referat Edukacji Narodowej i  Referat Badań Historycznych IPN w Kielcach. Prezentuje postać ppor. Waldemara Szwieca „Robota”, jednego z najaktywniejszych cichociemnych, żołnierza kampanii polskiej 1939 roku, kampanii francuskiej 1940 roku, artylerzysty – przeciwlotnika, pancerniaka i wreszcie spadochroniarza, rzutkiego dowódcy partyzanckiego oddziału Armii Krajowej na Kielecczyźnie. Waldemar Mariusz Szwiec urodził się 13 sierpnia 1915 r. w Chicago w Stanach Zjednoczonych. W 1922 r. przybył z rodziną do Polski. Młode życie związał z Toruniem, gdzie był aktywny jako sportowiec, mistrz Pomorza w pływaniu.

W wojnie obronnej 1939 r. walczył w szeregach 15. Baterii Motorowej Artylerii Przeciwlotniczej, broniąc m.in. Warszawy. W 1940 r. podczas kampanii francuskiej bił się w szeregach 10. Brygady Kawalerii Pancernej, za co otrzymał Krzyż Walecznych. Od 1941 r. służył w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Został wówczas zwerbowany przez Oddział VI (Specjalny) Sztabu Naczelnego Wodza do służby w okupowanym Kraju. Przeszkolony w zakresie dywersji i sabotażu skoczył do Polski nocą 1/2 października 1942 r.

Otrzymał przydział do „Związku Odwetu” Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK. Od czerwca 1943 r. w ramach Kierownictwa Dywersji AK współtworzył Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponury”. Jako dowódca II Zgrupowania okazał się aktywnym dowódcą i przystąpił do realizacji dużych akcji dywersyjnych, w tym słynnego w Polsce skoku na Końskie (31 sierpnia / 1 września 1943 r.).

Zginął 14 października 1943 r. pod Wielką Wsią w powiecie koneckim, zdradzony przez swojego oficera – agenta Gestapo. Pośmiertnie odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Autorzy: dr Marek Jedynak, Edyta Krężołek

Współpraca: dr Michał Zawisza

Recenzja: Michał Masłowski

Koncepcja graficzna serii: Paulina Żak

Skład: Janusz Furmańczyk

W wystawie wykorzystano zdjęcia: Marka Jedynaka, Feliksa Konderki „Jerzego” © Mariusz Baran-Barański, Jana Nowaka, Władysława Zaydlera-Żarskiego oraz ze zbiorów ks. Józefa Barańskiego, Pawła Godlewskiego, Marii Grabiec, Rafała Niedzieli, Jerzego Stępniewicza, Bartosza Szymusika, Krzysztofa Wasika, Włodzimierza Zabaryło, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Toruniu, Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego, Jednostki Wojskowej GROM, Muzeum Historii Kielc, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Royal Air Force, Studium Polski Podziemnej w Londynie. Partner wystawy: Archiwum Akt Nowych