Zagraniczni wolontariusze ponownie zawitali do Biblioteki!

 

Czy Istambuł to stolica Turcji? Jakie są popularne tańce w Hiszpanii? I dlaczego pizza Margherita tak właśnie się nazywa?

Na te i inne pytania odpowiedzi udzielali Arya z Turcji, Pablo z Hiszpanii oraz Carlotta z Włoch, którzy na co dzień działają w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach. A uczestnikami spotkań byli uczniowie klasy II z ZPO w Stadnickiej Woli, dzieci z Przedszkola nr 3 w Końskich oraz klasa VII ze SP w Pomykowie. Przedszkolaki oraz drugoklasiści zatańczyli słynną Macarenę, uczyli się aerobiku ze znanej Włochom piosenki „Gioca jouer” oraz bawili się przy rytmach tradycyjnej tureckiej melodii, do której tańczą goście weselni w Turcji.  Młodzież klasy VII obejrzała małą prezentację oraz wzięła udział w quizie z ogólnej wiedzy nt. krajów pochodzenia wolontariuszy. Radości było co niemiara – Arya, Pablo i Carlotta „zrobili furorę”, zwłaszcza wśród młodszych uczestników, którzy z ogromnym zaciekawieniem oraz nieukrywaną radością przysłuchiwali się młodym ludziom mówiącym w innych niż polski językach oraz tańczyli do energicznych, wesołych piosenek. Na koniec każdego z warsztatów dzieci oraz młodzież posmakowali tureckich słodkości: pişmaniye wyglądem przypominające watę cukrową czy helve, turecką chałwę.

Zgodnie z zapowiedzią, po czerwcowych spotkaniach z zagranicznymi wolontariuszami Fundacji Schumana, Biblioteka Publiczna w Końskich kontynuuje organizację warsztatów z młodymi ludźmi z Europy i nie tylko. Zapraszani goście przyjeżdżają do Polski w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (programu unijnego mającego na celu m.in. promocję tolerancji oraz różnorodności kulturowej). Biblioteka, aby umożliwić lokalnej społeczności więcej warsztatów tego typu, nawiązała też współpracę z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach. Kolejne spotkania w trakcie organizacji. Językiem roboczym spotkań jest język angielski, młodsi uczestnicy korzystają z asysty tłumaczeniowej. W przypadku dodatkowych pytań czy zainteresowania tą formą zajęć w Bibliotece osobą do kontaktu jest Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej przy koneckiej Bibliotece.