Ponowne spotkanie z zagranicznymi wolontariuszami w koneckiej Bibliotece Publicznej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 24 oraz 25 października młodzi ludzie reprezentujący różne kraje Europy, obszar Kaukazu a nawet region Bliskiego Wschodu spotkali się po raz kolejny z młodymi mieszkańcami naszej gminy, aby spędzić  z nimi czas podczas wspólnej zabawy, aktywizujących gier czy ciekawych prezentacji.
W poniedziałek Pablo z Hiszpanii oraz Totta z Włoch ponownie odwiedzili nasze miasto. Swoje ciekawe zajęcia warsztatowe przeprowadzili w salach koneckiej Biblioteki. Uczestniczyły w nich przedszkolaki, klasa II oraz VIII koneckich szkół podstawowych. Podczas zajęć uczestnicy przekonali się osobiście, co to znaczy być osobą niepełnosprawną. Pokonywali tor przeszkód z przewiązanymi oczami po obuwniczym „polu minowym”, wiązali sznurówki z pomocą kolegów i koleżanek z klasy oraz dzielili się wrażeniami w grupie. Wszyscy mieli okazję do refleksji i przemyśleń na temat niepełnosprawności. Aby zrównoważyć nastroje, spotkaniu towarzyszyły też zabawy ruchowe, podczas których ważna była szybkość, dobra pamięć oraz poczucie humoru!

We wtorek Biblioteka zorganizowała wizytę wolontariuszy w Szkole Podstawowej w Modliszewicach. Aqmar z Jordanii, Lika z Gruzji oraz Gurgen z Armenii odbyli prawdziwe tournée po szkole. Oprócz  przedszkolaków, uczniów klas I-III także starsza młodzież poznała uśmiechniętych wolontariuszy z krajów bardziej dla nas „egzotycznych”. Goście zaangażowali dzieci we wspólny taniec, wspólne śpiewy, poznawanie imion w ich narodowych językach oraz quizy z wiedzy o ich krajach. Podczas zajęć można było się dowiedzieć, że po arabsku piszemy od prawej do lewej, kontury Armenii na mapie wyglądają jak głowa kobiety, „Indiana Jones” oraz „Gwiezdne Wojny” kręcone były na jordańskiej pustyni Wadi Rum, a w Tbilisi możemy zobaczyć mnóstwo kolorowych domów.

Zapraszani goście przyjeżdżają do Polski w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (programu unijnego mającego na celu m.in. promocję tolerancji oraz różnorodności kulturowej). Organizacją przyjmującą i koordynującą ich działania tutaj jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Kolejne spotkania są w trakcie organizacji. Językiem roboczym zajęć jest język angielski. Młodsi uczestnicy korzystają z asysty tłumaczeniowej. W przypadku dodatkowych pytań czy zainteresowania tą formą zajęć w Bibliotece, osobą do kontaktu jest Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej BPMiG Końskie.