Wolontariat – bo fajnie jest pomagać! Spotkanie dla szkół podstawowych w koneckiej Bibliotece

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W środę 27 października w murach Biblioteki Publicznej zorganizowaliśmy spotkanie dla uczniów i nauczycieli zaangażowanych w działania wolontariackie w szkołach podstawowych na terenie Gminy Końskie. Jak się okazało, zainteresowanie tematem jest dość duże, ponieważ udało nam się zgromadzić aż 7 grup szkolnych z placówek gminnych: SP nr 1 i SP nr 2 z Końskich, SP z Pomykowa, Rogowa, Nieświnia, Bedlna oraz Modliszewic. Ogółem ok. 40 osób, co bardzo ucieszyło organizatorów.

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać krótkiej prezentacji Krzysztofa Jasińskiego, zastępcy burmistrza Końskich, odpowiedzialnego za edukację w naszej gminie. Tematem wystąpienia były działania wolontariatu obserwowanego z perspektywy władz lokalnych. Prowadzący tę część mówił przede wszystkim o potrzebie działania na naszym terenie oraz zachęcał młodych ludzi do większej aktywności w tym obszarze. Posłużył się tutaj historią małego Bruna, która w ostatnich dniach pokazała drzemiący w naszej gminie olbrzymi potencjał dla tego typu akcji. Trzeba go tylko uwolnić długofalowo i na stałe, aby uaktywniał się nie tylko na potrzeby pojedynczych działań, takich jak np. Szlachetna Paczka czy zbiórka na konkretną osobę.

Następnie prowadzenie spotkania przejęła pani Anna Pożoga, przedstawicielka Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, która z kolei opowiadała o różnorodnych programach i aktywności wolontariackiej swojej organizacji  (w skali lokalnej i międzynarodowej). Aby lepiej przybliżyć ten temat młodzieży, do prezentacji włączyła wolontariuszy Centrum: panią Edytę, która swoją przygodę z wolontariatem lokalnym rozpoczęła niedawno oraz Gurgena z Armenii z Europejskiego Korpusu Solidarności. Wykorzystując metodę storytellingu opowiadali oni o swojej motywacji, doświadczeniach oraz bieżących działaniach wolontariackich. Najlepiej na naszą wyobraźnię i motywację działają prawdziwe przykłady – dlatego też mamy nadzieję, że dzięki ich opowieściom udało się jeszcze bardziej zachęcić uczniów do zaangażowania w szeroko pojętą pracę wolontariuszy.

Na koniec uczestnicy spotkania mieli okazję uczestniczyć w telekonferencji z pracowniczkami Centrum Edukacji Obywatelskiej, które na co dzień zajmują się programem „Młodzi w Akcji+” i promują wolontariat w szkołach. Przeprowadziły one warsztaty w dwóch grupach: nauczyciele – w Czytelni komputerowej rozmawiali o inspiracji, motywacji oraz organizacji działań tego typu, natomiast uczniowie w sali głównej dyskutowali o interesujących ich obszarach działania oraz pomysłach, które mogliby wdrożyć w ramach szkolnego wolontariatu. Okazało się, że tematami, które najbardziej interesują zgromadzonych uczestników to: zdrowie psychiczne, ekologia, zwierzęta oraz aktywność społeczności lokalnych. Trzymamy mocno kciuki, aby (z pomocą nauczycieli oraz dorosłych) udało im się z sukcesem działać w wymienionych obszarach dla dobra społeczności lokalnych.

Spotkanie „Wolontariat – bo fajnie jest pomagać” odbyło się we współpracy z UMiG Końskie, Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy.