Spotkanie DKK – Czerwiec 2023 r.

W dniu  01.06.2023 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce pt. ”Zdarzyło się pierwszego września [albo kiedy indziej]”, której autorem jest Pavol Rankov. 

Wypowiedzi uczestników:

„Przeczytanie tej książki było prawdziwą przyjemnością. Dawno nie omawiałyśmy tak dobrej powieści”

„Są kraje, które miały podobnie jak my, pokręconą historię”

„Bohaterowie książki cały czas żyją nadzieją, że będzie lepiej”

„Autor opisuje przyjaźń czwórki bohaterów, która mimo różnych zawirowań, przetrwała trzydzieści lat”

„Podobało mi się poczucie humoru Rankova”

Recenzje czytelników:

Czytając książkę Pavola Rankova „Zdarzyło się pierwszego września …” uświadomiłam sobie, że Europa Środkowa, to tygiel różnych narodowości, mieszających się w tym tyglu. Cytuję: „Widzisz, to jest Europa Środkowa. Kiedy Niemcy zajęli Czechy, to w drugiej części kraju powstało Państwo Słowackie, ale Levice nagle już nie znajdowały się tam, ale na Węgrzech”.

Uzmysłowiłam sobie także, że dzieje tego obszaru w latach 1945-68 opisane w książce, są podobne lub takie same jak nasze w PRL-u. Nawet kolektywne zbieranie stonki ziemniaczanej „zrzuconej przez Trumana” także na nas.

Ale najważniejsza, najpiękniejsza jest Przyjaźń (przez duże „P”). Przyjaźń mieszkańców miasteczka Levice – Węgra, Czecha, Żyda i Słowaczki. Przyjaźń, która przetrwała 30 lat, mimo trudnych czasów hitleryzmu, a zwłaszcza komunizmu.

Podoba mi się także poczucie humoru Rankova”.

                                                                                                        Irena Wróbel