Seminarium powiatowe dla bibliotekarzy z terenu Powiatu Koneckiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Publiczna w Końskich po powrocie do swojej siedziby w Parku Miejskim wróciła także do tradycyjnych spotkań z bibliotekarzami gminnych bibliotek publicznych, działających na terenie powiatu koneckiego. BPMiG Końskie w ramach realizacji zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Koneckiego organizuje szkolenia dla pracowników bibliotek publicznych. W środę (26 października br.) po raz pierwszy w nowo wyremontowanej siedzibie Biblioteki odbyło się seminarium dla bibliotekarzy.

Program szkolenia obejmował prelekcję dr. Marka Jedynaka z IPN w Kielcach, uzupełnioną prezentacją przybliżającą historię Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej. Temat wykładu zbiegł się w czasie z wystawą eksponowaną w Czytelni Biblioteki, poświęconą postaci Waldemara Szwieca „Robota”.  Doktor M. Jedynak jest współautorem tej wystawy, a właścicielem ekspozycji jest kielecka Delegatura IPN.

Drugim punktem seminarium była prezentacja książki „Śladami historii Huciska”. Autorami książki są: Elżbieta Duda, Elżbieta Paluch i Tadeusz Tarnowski. Na spotkaniu z bibliotekarzami obie współautorki opowiadały o  trudnościach i wyzwaniach stojących przed autorami monografii małych miejscowości. Ciekawostką była prezentacja przez Elżbietę Paluch dawnych zabawek i sprzętów wykorzystywanych w życiu codziennym wsi. Hucisko to wieś położona niedaleko Końskich i Stąporkowa, obecnie w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Przysucha.  W najbliższej okolicy Huciska znajdują się miejscowości: Boków, Komorów-Gajówka, Gajówka, Długa Brzezina i Głęboka Droga.

Drugą książką, którą zaprezentowano na seminarium był tomik poezji  „Helena Duda. Poetka ludowa z Huciska”. Autorami wspomnienia o poetce są członkowie rodziny: Elżbieta Duda, Magdalena Duda i Marcin Duda. Książka zawiera wiersze poetki ludowej, która zaginęła w 2013 r. w okolicznych lasach, prawdopodobnie w czasie wrześniowego grzybobrania.

Książki można nabyć w Bibliotece Publicznej w Końskich (Park Miejski) w cenie 30 zł każda. Polecamy!

Miło nam przypomnieć, że Elżbieta Duda jest dobrze znana bibliotecznej publiczności. To zaprzyjaźniona z koneckimi bibliotekarzami autorka, znana i ceniona  (emerytowana) nauczycielka II LO w Końskich, współpracująca z biblioteczną Galerią plastyczka.