Spotkanie DKK – Wrzesień 2018 r.

 

W dniu  20.09.2018 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Dawida Grosmana  pt. „Wchodzi koń do baru.”

Wypowiedzi uczestników:

„Forma w jakiej napisana jest książka denerwowała mnie. Stan-dap  jest prowokujący, nastawiony na obrażanie publiczności. Nie dziwię się, że niektórzy wychodzili z przedstawienia.”

„Bohater wreszcie mógł wyrzucić z siebie wszystko, co gnębiło go przez lata. Opowiedział o tym, że jako chłopiec był prześladowany przez kolegów (co wyraził słowami „ciężkie jest życie chłopców”) i o swoich relacjach z rodzicami”

„Matka Dowala w czasie II wojny światowej przeżyła traumę i przenosiła ją na syna, ale jej uraz psychiczny miał ogromny wpływ na funkcjonowanie całej rodziny.”

„W książce widać ogromną nienawiść głównego bohatera do muzułmanów. Często szydzi z Arabów i wyśmiewa ich religię ”

„Niesmaczna książka, dużo wulgaryzmów”.

Recenzje czytelników:

„Do małego miasteczka przyjeżdża komik. Zamiast – jak oczekują widzowie – zabawiać ich, wciąga w opowieści ze swego dzieciństwa. Używając ogromnej ilości wulgaryzmów, przeplatując wątpliwej jakości dowcipami, przedstawia okrutne życie chłopca, zgotowane mu przez rówieśników i nie tylko.

Natomiast, pięknie opowiada o miłości do mamy, o jej nagłej śmierci i o odrzuconej miłości ojca.

W tle, wśród widzów, jedyny przyjaciel z tamtych lat”.

Irena Wróbel

 

DSC_3453DSC_3450